Władze Libii aresztowały grupę celników za próbę nielegalnego wywiezienia z kraju 26 ton złota o wartości prawie 1,9 mld dolarów – poinformował libijski prokurator generalny. Taka ilość złota przewyższa rezerwy wielu krajów.
Wśród zatrzymanych jest między innymi dyrektor generalny oddziału celnego na międzynarodowym lotnisku w Misracie, położonym 200 km od stolicy Trypolisu.
Była to największa próba przemytu tego cennego kruszcu w historii Libii, a śledztwo w tej sprawie trwało pięć miesięcy.
Według raportu opublikowanego w listopadzie 2023 roku przez amerykańską śledczą organizację pozarządową TheSentry „Libia jest wykorzystywana jako strefa tranzytowa dla przemytu złota między innymi do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji”. Dubaj jest najbardziej preferowanym przez przemytników miejscem docelowym, z dużą tolerancją celników dla złota przewożonego w podręcznych bagażach i brakiem ograniczeń dotyczących transakcji gotówkowych.
Do przemytu złota w Libii wykorzystywane są dwa główne punkty tranzytowe: port i lotnisko w Misracie na zachodzie kraju oraz port i lotnisko w Bengazi w jego wschodniej części.
Złoto, które miało nielegalnie opuścić Libię pochodzi prawdopodobnie z Czadu, Nigru, Burkina Faso i Mali. W krajach tych handel złotem często prowadzony jest w szarej strefie. Międzynarodowa organizacja pozarządowa Pact szacuje, że w 2021 roku tylko 13 proc. malijskiego złota wyeksportowano legalnymi kanałami. Samo Mali uważane jest za centrum przemytu złota w Sahelu. Duża część kruszcu trafia do tego kraju z małych, często nielegalnych kopalni Senegalu, Sierra Leone i Gwinei.
Libia od czasu obalenia wieloletniego dyktatora Muammara Kadafiego w 2011 roku pogrążona jest w poważnym kryzysie politycznym. O władzę rywalizują dwa rządy: jeden na zachodzie w Trypolisie, kierowany przez Abdelhamida Dbeibaha i uznawany przez ONZ, drugi na wschodzie, reprezentowany przez parlament i powiązany z obozem marszałka Khalify Haftara. Rywalizacji tej towarzyszy gwałtowny wzrost korupcji, grabieży i przestępczości zorganizowanej.
Tadeusz Brzozowski