Kolejna marka bankowa zniknie z polskiego rynku. Co dalej z klientami?

Z końcem bieżącego roku z polskiego rynku zniknie kolejna lokalna marka bankowa. Jeden z czytelników napisał do nas w tej sprawie list po otrzymaniu odpowiedzi z banku na swoją korespondencję. Obsługę klientów od 2025 roku przejmie Bank Nowy SA.

Kolejna Marka Bankowa Zniknie Z Polskiego Rynku Co Dalej Z Klientami B75acbf, NEWSFIN

fot. Scott Mulligan / / Shutterstock

Chodzi o Polski Bank Spółdzielczy w Poznaniu (do 17 listopada 2022 r. działający pod nazwą Polski Bank Spółdzielczy w Ciechanowie). "Przesyłam panu pismo, jakie otrzymałem pod PBS informujące o ustaniu działalności oddziału w Ciechanowie z dniem 31 grudnia 2024 roku. Jednocześnie poinformowano mnie, że pod adresem dotychczasowego oddziału PBS działa oddział Banku Nowego SA i że jest możliwość przeniesienia się do BN "zainteresowanym kontynuacją lokalnej obsługi bankowej" – napisał do nas pan Marek (imię zmienione).

"Może nie byłoby nic w tym nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że oddział w Ciechanowie jest najważniejszym oddziałem PBS (w końcu to matecznik banku spółdzielczego), a ponadto to, że prawdopodobnie PBS zamierza zlikwidować wszystkie swoje oddziały, tj. w Ciechanowie, Mławie i Płońsku. Świadczyć może o tym fakt, że w tych lokalizacjach pojawiły się właśnie oddziały Banku Nowego SA" – dodał czytelnik w swojej korespondencji.

Potwierdziliśmy tę informację u źródła. W odpowiedzi na pytania Bankier.pl Polski Bank Spółdzielczy w Poznaniu odpisał:

„Polski Bank Spółdzielczy w Poznaniu już od dawna prowadził ścisłą współpracę z Bankiem Nowym SA. Celem tej współpracy nie jest połączenie, gdyż jest ono obecnie niemożliwe w oparciu o obowiązujące przepisy prawa, lecz zapewnienie bezpieczeństwa depozytów. Emanacją podjętej współpracy oraz prowadzonego od kilku lat procesu sanacji i restrukturyzacji PBSP była m.in. decyzja o zamknięciu z końcem bieżącego roku Oddziałów PBSP zlokalizowanych w Ciechanowie, Mławie i Płońsku. W zakresie bankowości elektronicznej saldo depozytów i liczba klientów są tak niewielkie, że do końca roku samoistnie zakończy się ten fragment działalność.” – czytamy w piśmie z PBS.

Dodano, że klienci już wiedzą, jakie działania powinni podjąć. Mogą skorzystać z oferty Banku Nowego, a jeśli ta oferta z jakichś względów nie będzie dla nich wystarczająca, to ewentualnie mogą skorzystać z oferty co najmniej dwóch innych banków spółdzielczych mających placówki w tych miejscowościach. Rachunki klientów, którzy nie skontaktują się z Polskim Bankiem Spółdzielczym w Poznaniu do 31 grudnia 2024 r., zostaną wypowiedziane i nie będą automatycznie przeniesione do BN.

Pracownicy nie zostaną zwolnieni. "Pracownicy oddziałów Polskiego Banku Spółdzielczego w Poznaniu zawarli już umowy z Bankiem Nowym w tym zakresie" – napisano do redakcji.

Bank Nowy powstał w grudniu 2019 roku w ramach procesu przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku przeprowadzonej przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny w latach 2020–2021. W 2021 roku bank został kupiony przez Wielkopolski Bank Spółdzielczy (neoBank) i zmienił nazwę na Bank Nowy. W 2023 roku  Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na przejęcie działalności bankowej neoBanku przez Bank Nowy od stycznia 2024 r.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *