W środę Komisja Europejska ogłosiła wstępne orzeczenie, że AliExpress, chińska platforma zakupów online, naruszyła ustawę o usługach cyfrowych (DSA), nie podejmując odpowiednich działań mających na celu zapobieganie sprzedaży nielegalnych produktów.
Początkowe oskarżenie ze strony KE przeciwko AliExpress podkreśla niewystarczające zasoby przeznaczone na system moderacji, którego zadaniem jest weryfikacja legalności dostępnych produktów. Komisja stwierdza, że platforma nie wdraża również skutecznie kar wobec sprzedawców, którzy często wystawiają nielegalne produkty lub treści. Ponadto KE wskazała na uporczywe niedociągnięcia w systemie moderacji, które jej zdaniem osłabiają jego skuteczność i umożliwiają manipulację przez nieuczciwych użytkowników.
„Wyniki te wskazują na naruszenie obowiązków nałożonych na bardzo duże platformy internetowe” – oświadczyła KE w oświadczeniu prasowym.
AliExpress zostało sklasyfikowane przez prawodawców UE jako bardzo duża platforma internetowa, z ponad 45 milionami aktywnych użytkowników miesięcznie w UE. W związku z tym musi przestrzegać bardziej rygorystycznych obowiązków ustanowionych przez DSA, w tym ograniczania ryzyka dla użytkowników.
Jeśli potwierdzi się, że platforma rzeczywiście naruszyła przepisy cyfrowe, Komisja może nałożyć grzywnę w wysokości 6% jej globalnych przychodów. Niemniej jednak KE podkreśliła, że obecne ustalenia są wstępne i nie przesądzają o ostatecznym wyniku postępowania. AliExpress ma prawo się bronić i może odpowiedzieć na zarzuty przeciwko niemu.
W odrębnej decyzji, ujawnionej również w środę, Komisja przyjęła wiążące zobowiązania zaproponowane przez AliExpress, które zostały złożone w odpowiedzi na wcześniejsze obawy KE.
Wśród innych zobowiązań platforma zobowiązała się do monitorowania i identyfikowania nielegalnych produktów – nawet na zewnętrznych stronach internetowych połączonych za pomocą ukrytych linków na AliExpress. KE wyjaśniła, że obejmuje to takie przedmioty, jak leki, suplementy diety i treści dla dorosłych, które potencjalnie mogą zagrażać zdrowiu użytkowników i dobrostanowi nieletnich.
„Dzisiejsze orzeczenie czyni te zobowiązania prawnie wykonalnymi. Każde naruszenie będzie stanowić naruszenie DSA, co może skutkować grzywnami” – stwierdziła Komisja.
AliExpress jest jedną z pierwszych platform, które zostały objęte postępowaniem WE na mocy przepisów DSA, które zaczną obowiązywać w lutym 2024 r. Rozpoczęto formalne dochodzenie w sprawie platformy