Chiny stworzyły przełomowe działo elektromagnetyczne. Mordercza prędkość pocisku

Chiny stworzyły przełomowe działo elektromagnetyczne. Mordercza prędkość pocisku

Railgun miota małe pociski z prędkością nieosiągalną dla dział prochowych. Amerykanie zrezygnowali jednak z rozwijania swojego działa

Foto: us navy

Paweł Rożyński

Ten przełom może zwiastować nową erę w działaniach wojennych na morzu. Jak podaje rządowa gazeta „South China Morning Post”, elektromagnetyczne działo szynowe, wystrzeliwujące pociski z zawrotną prędkością 2 kilometrów na sekundę (6 Machów), ma zasięg aż 100-200 kilometrów, co przekracza możliwości konwencjonalnej artylerii. Podczas testów bezbłędnie wystrzeliło 120 pocisków, wykazując się „wyjątkową trwałością i wydajnością operacyjną”, co miało być problemem nawet najbardziej zaawansowanych amerykańskich prototypów.

– To zmiana paradygmatu z energii chemicznej na elektromagnetyczną – mówi profesor Lu Junyong, lider zespołu badawczego w Narodowym Kluczowym Laboratorium Energii Elektromagnetycznej. Eksperci uważają, że ten postęp może postawić Chiny na czele wyścigu technologicznego, który zmieni zasady gry w walkach na morzu.

Tym bardziej, że podobny projekt działa szynowego Amerykanie porzucili. Ich marynarka wojenna przez dziesięciolecia dużo inwestowała w takie badania, ale zrezygnowała w 2021 r. z powodów technicznych i finansowych, skupiając się na rakietach hipersonicznych. Jednym z głównych problemów, przed którymi stanęły Stany Zjednoczone, było to, że działo szynowe nie wytrzymywało naprężeń i zużycia spowodowanych wielokrotnym strzelaniem.

Railgun: Sztuczna inteligencja i czujniki

Chińczycy twierdzą, że udało im się pokonać te przeszkody. Sekretem sukcesu miał być rewolucyjny system pomiarowo-diagnostyczny, potrafiący analizować dane z ponad 100 tys. czujników. Pozwala na identyfikację w czasie rzeczywistym i naprawienie potencjalnych problemów w ciągu milisekund. Według doniesień „SCMP” ta technologia oparta na sztucznej inteligencji wielokrotnie uratowała broń przed uszkodzeniami, co pokazuje jej kluczową rolę w zapewnieniu trwałości operacyjnej działa szynowego.

Zastosowania tej przełomowej technologii wykraczają daleko poza działania wojenne na morzu. Zespół Lu przewiduje jego zastosowanie w zrewolucjonizowaniu transportu dużych prędkości, proponując opracowanie pociągu z lampami próżniowymi zdolnego przekraczać prędkość dźwięku. Co więcej, technologia ta ma ogromny potencjał w zakresie podróży kosmicznych, umożliwiając znacznie tańsze i wydajniejsze wystrzeliwanie rakiet.

Sukces chińskich testów nie oznacza wcale, że kraj ten stał się monopolistą w tej technologii. W październiku Japończycy ujawnili firm z udanych prób działa szynowego o mniejszym kalibrze 40 mm, które z platformy morskiej miotało pociski o wadze jednej trzeciej kilograma.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *