Pszczoły, zamiast produkować miód, mogą stać się narzędziami wywiadu lub groźną bronią
Paweł Rożyński
Reklama
Zespół badaczy z Instytutu Technologii w Pekinie stworzył najlżejszy na świecie kontroler mózgu dla owadów. Naukowcy nadrukowali układy elektroniczne na cienką warstwę polimeru. Nowe urządzenie waży jedynie 74 miligramy, co czyni je lżejszym niż typowy woreczek z nektarem, który przenosi pszczoła. Chip jest bezpośrednio połączony z mózgiem owada, aby kierować jego ruchami.
Reklama Reklama
Szpiegostwo i ratunek zamiast miodu
Zgodnie z informacjami od „South China Morning Post”, badacze uważają, że roje owadów kontrolowanych w ten sposób mogłyby być wykorzystywane do celów wywiadowczych lub wsparcia w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofy naturalne. Wskazują również na potencjalne zastosowania wywiadowcze i militarne.
Pszczoły zazwyczaj przenoszą woreczki z nektarem o wadze sięgającej nawet 80 proc. ich własnej masy. Podczas lotu chowają tylne nogi, aby zredukować opór powietrza.
Zespół, prowadzony przez profesora Zhao Jielianga, stworzył system, który łączy się bezpośrednio z mózgiem owada. Urządzenie jest przymocowane do grzbietu pszczoły. Trzy igły przebijają jej mózg, a impulsy elektryczne kontrolują jej lot w określonych kierunkach. W testach pszczoły podporządkowały się poleceniom w 90 proc. przypadków. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Chinese Journal of Mechanical Engineering.
Reklama Reklama Reklama
Zmasowany atak? Rój pszczół zamiast dronów
Wcześniejsze kontrolery owadów, takie jak ten stworzony w Singapurze, były trzykrotnie cięższe i wykorzystywane do sterowania chrząszczami oraz karaluchami. Jednak z powodu dużej masy owady szybko się