Naukowcy z Politechniki Krakowskiej opracowują lakiery do paznokci, które będą mogły dostarczać leki nie tylko miejscowo, ale także dojelitowo. W przyszłości te innowacyjne lakiery mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu infekcji grzybiczych, łagodzeniu bólu i zmniejszaniu stanów zapalnych.
Produkty do pielęgnacji paznokci zawsze były czymś więcej niż tylko kosmetykami, podkreślają naukowcy w komunikacie prasowym przesłanym PAP. Podczas gdy standardowe kolorowe lakiery do paznokci zazwyczaj nie mają działania leczniczego, niektóre bazy lakiernicze zawierają składniki odżywcze, takie jak keratyna, wapń, krzem i proteiny, które przeciwdziałają łamliwości i przebarwieniom. Dodatkowo, lakiery do paznokci z cyklopiroksem mają właściwości przeciwgrzybicze. Produkty zawierające mocznik lub pantenol są również korzystne w leczeniu stanów zapalnych paznokci i łuszczycy.
Studenci biotechnologii na drugim roku studiów na Wydziale Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, Iga Chodak i Kamil Jurek, pod kierunkiem uniwersyteckich ekspertów z dziedziny chemii organicznej i technologii leków, aktywnie angażują się w integrację nowych funkcji terapeutycznych z lakierami do paznokci. Wierzą, że lakiery dostarczające leki mogą stanowić fascynującą alternatywę dla istniejących technik ich podawania.
„Płytka paznokcia, w przeciwieństwie do skóry, stanowi barierę hydrofilową. Ta cecha czyni ją atrakcyjną drogą podawania leków o działaniu zarówno miejscowym, jak i ogólnoustrojowym. Literatura wskazuje, że substancje czynne mogą przenikać przez płytkę paznokcia do organizmu przez kilka dni, co otwiera drogę do opracowania lakierów do paznokci, które umożliwiają stopniowe i kontrolowane uwalnianie leków ogólnoustrojowych, takich jak te oddziałujące na ośrodkowy układ nerwowy ” – stwierdziła dr hab. inż. Jolanta Jaśkowska z Katedry Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej Politechniki Krakowskiej, cytowana w komunikacie prasowym.
Dr Jaśkowska wraz z inżynier Anną Drabczyk z tego samego wydziału są ekspertami w tym projekcie. Dodatkowo wspierają ją mentorzy z firm specjalizujących się we wdrażaniu tego typu rozwiązań w produkcji przemysłowej – dr Edyta Pindelska (Advanced Pharma Solutions Sp. z o.o.) i Zbigniew Majka (Zbigniew Majka Consulting).