W zeszłym tygodniu kurs bitcoina pobił swój rekord z poprzedniej hossy, żeby po kilku dniach przekroczyć po raz pierwszy poziom 70 000 USD. Dziś pierwsza kryptowaluta kosztuje już 71 800 USD.
Aktualny szczyt wyznaczony przez bitcoina w poniedziałek 11 marca wynosi 71 800 USD, a w przeliczeniu na polską walutę 281 600 PLN. Od początku 2024 roku najpopularniejsza kryptowaluta wzrosła już o ponad 60%.
Od dołka z jesieni 2022 roku, kiedy kurs bitcoina spadł poniżej 20 000 USD, kryptowaluta zyskała już ponad 330%.
Druga największa kryptowaluta ether przekroczyła tymczasem próg 4000 USD. Cyfrowe aktywo pozostaje w cieniu notowań bitcoina, ale wkrótce może skoncentrować na sobie więcej uwagi.
Już w maju może dojść do zatwierdzenia funduszy ETF typu spot na Ethereum w USA. Wtedy dobiega końca termin na podjęcie decyzji przez regulatora.
ETF-y typu spot na bitcoina, dopuszczone do obrotu w USA 11 stycznia 2024 r., stały się głównym katalizatorem obserwowanych właśnie wzrostów na rynku kryptowalut. Od ich startu BlackRock iShares Bitcoin ETF zgromadził w imieniu klientów już blisko 200 000 BTC.
10 bitcoinowych ETF-ów wygenerowało w zeszłym tygodniu 30 mld USD obrotu i napłynęło do nich 6 mld USD nowych środków.
Here's a look at the weekly volume for the ten, already crushed record set last week w $30b traded and prob will add another $6b to this week when dust settles at 4pm pic.twitter.com/x2uZnVDsOr
— Eric Balchunas (@EricBalchunas) March 8, 2024
Na horyzoncie nowe wzrosty, ale ostrożność jest wskazana
Według portalu CoinDesk aktualny konsensus zakłada, że w obecnych warunkach jakikolwiek spadek notowań bitcoina, będzie krótkotrwałą korektą, po której nastąpi dalsza wędrówka w górę. Wszystko przez nierównowagę podaży i popytu. Do bitcoinowych ETF-ów w USA wciąż napływają miliardy USD tygodniowo.
Nadchodzący w kwietniu halving bitcoina ograniczy dzienną podaż nowych jednostek kryptowaluty o połowę ze średnio 900 BTC do 450 BTC. Zazwyczaj halvingi były początkami dużych wzrostowych ruchów cenowych na rynku kryptowalut.
Tym razem mamy jednak do czynienia z precedensem. Nigdy wcześniej bitcoin nie pokonał szczytu poprzedniej hossy przed halvingiem. W 2020 roku nastąpiło to dopiero 6 miesięcy po nim. W 2024 roku ponad 40 dni przed.
Oczywiście hossa na bitcoinie nie będzie trwała wiecznie. Kryptowalutowi inwestorzy powinni zwracać uwagę na rosnącą cenę złota, którego notowania również pobijają w ostatnich dniach rekordy.
Patrząc wstecz, popularność szlachetnego metalu rosła, gdy inwestorzy szukali w nim schronienia dla kapitału podczas geopolitycznych napięć oraz gdy na rynkach akcji rosły obawy przed możliwymi spadkami.
Równoczesne silne wzrosty ryzykownych, spekulacyjnych aktywów oraz złota, wysyłają sprzeczne sygnały co do apetytu inwestorów na ryzyko.
Notowania amerykańskich spółek technologicznych i kryptowalut wykazują od ostatniej hossy silną korelację. Bitcoin jest też wrażliwy na odczyty makroekonomiczne z USA. Jeżeli amerykański rynek akcji pogrąży się w spadkach, prawdopodobnie pociągnie za sobą kryptowaluty.