Akcje Tesli szybują po prognozie Morgan Stanley

Akcje Tesli gwałtownie wzrosły po publikacji analityków, według których superkomputer Dojo i sztuczna inteligencja podniosą wycenę spółki o kilkaset miliardów dolarów.

Akcje Tesli Szybują Po Prognozie Morgan Stanley F8476b6, NEWSFIN

fot. GONZALO FUENTES / /  Reuters / Forum

W poniedziałek 11 września Tesla umocniła swoje notowania o ponad 10%, po tym jak Morgan Stanley ogłosił, że superkomputer Dojo może zwiększyć wartość rynkową spółki o 500 mld dolarów. Akcje producenta samochodów elektrycznych zamknęły sesję na poziomie 273 dol.

Tesla: ostatni miesiąc (Tradingview)

Od początku 2023 r. akcje spółki Elona Muska wzrosły o 130%. Tesla należy do wąskiego grona gigantów technologicznych, których notowania napędzały wycenę indeksów giełdowych w USA.

Zobacz takżeChcesz inwestować? Najpierw warto zainwestować w wiedzę. Pobierz cykl Krzysztofa Kolanego Akademia Inwestowania II i zobacz jak to robić

Pół biliona ze sztucznej inteligencji

Najwyżej wyceniany producent samochodów na świecie rozpoczął budowę superkomputera Dojo, którego przeznaczeniem będzie trenowanie modeli sztucznej inteligencji. Prace ruszyły w lipcu 2023 r. i według szacunków firmy mają pochłonąć 1 mld dolarów do przyszłego roku. Według Wall Street inwestycja zwróci się jednak z wielokrotnym przebiciem.

Zespół analityków Morgan Stanley, pod przewodnictwem Adama Jonasa, podniósł docelowy kurs akcji Tesli w okresie najbliższych 12-18 miesięcy o 60% do 400 dol. z poprzedniej wyceny 250 dol. To dawałoby producentowi samochodów elektrycznych kapitalizację rynkową w wysokości około 1,39 bln dol. (o 62% więcej niż aktualne 857 mld dol.).

Zdaniem Adama Jonasa superkomputer AI może zapewnić spółce “asymetryczną przewagę” nad konkurencją, otwierając dla niej rynki, które „wykraczają znacząco poza sprzedaż pojazdów”. Jak szacuje, do 2030 roku Tesla będzie w stanie generować 2160 dol. stałych comiesięcznych przychodów na każdego właściciela samochodu w ramach innowacji opracowanych przez Dojo oraz subskrypcji i usług, w tym za ładowanie pojazdów, aktualizacje oprogramowania czy autonomiczną jazdę.

Swoją przyszłą wycenę akcji Tesli w notatce z 6 września poprawił także (chociaż znacznie skromniej) Deutsche Bank. Według jego analityków notowania spółki będą zmierzały do poziomu 300 dol. Jako ryzyko na III kwartał 2023 r. wskazali obniżenie produkcji i dostaw spowodowane planowanymi modernizacjami fabryk.

Do ulepszania istniejącego oprogramowania i opracowywania nowych funkcji Tesla wykorzystuje między innymi nagrania wideo i dane pozyskiwane z pojazdów swoich klientów (z tego powodu chińskie władze zakazują parkowania samochodów marki w pobliżu rządowych budynków). Funkcja autonomicznej jazdy miała zostać włączona do usług spółki już 6 lat temu.

Elon Musk zapowiadał, że Tesla bez kierowcy przejedzie całe Stany Zjednoczone w 2017 roku. Rozwiązanie nie wystartowało od tamtego czasu, jednak podczas ostatniej prezentacji wyników spółki, jej CEO poświęcił mu wiele uwagi, przedstawiając jako ważny motor napędowy przyszłych zysków. Mojo może przybliżyć Teslę do tego celu, podobnie jak niedawno założona spółka Muska działająca w dziedzinie sztucznej inteligencji. xAI, bo tak nazywa się nowe przedsięwzięcie miliardera, będzie współpracować ściśle z X (dawnym Twitterem) oraz Teslą. W skład zespołu założycielskiego weszło 11 naukowców AI ze ścisłej światowej czołówki.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *