Na portalu otodom.pl opublikowano ogłoszenie o sprzedaży willi Ochabówki, znajdującej się w Warszawie. Jest to efekt postępowania upadłościowego prowadzonego wobec Pol-Mot Holding SA, który jest właścicielem Ursusa. Wywoławcza cena za willę wynosi ponad 21 milionów złotych, co według użytkowników internetu jest zbyt dużą kwotą.
/Mateusz Grochocki/East News /East News
Syndyk upadłościowy Pol-Mot Holding stara się sprzedać willę Ochabówkę od 2024 roku. We wrześniu cena wywoławcza za tę nieruchomość, w tym jej wyposażenie oraz znajdujące się w niej dzieła sztuki, wynosiła ponad 26 milionów złotych. Nie udało się znaleźć nabywcy.
Czytaj także: Zakopane uderza w deweloperów. „Myślą, że jak mają pieniądze, to mają wszystko”
Syndyk Pol-Mot sprzedaje Ochabówkę. Cena spadła
Obecnie cena wywoławcza za Ochabówkę wynosi już tylko ponad 21 milionów złotych, a dokładnie 21.170.274,99 zł. Osoby zainteresowane zakupem mogły składać oferty do 5 marca. Nie wiadomo, czy znalazł się nabywca. Ogłoszenie w serwisie otodom.pl wciąż jest aktualne.
Reklama
Według opinii internautów cena willi jest wygórowana. „Psst, te wnętrza są tragiczne. Drogie materiały użyte bez finezji i spójnego planu, nuworyszowski eklektyzm czerpiący z 17 styli. Przypomina to willę upadłego badylarza, który poszastał hajsem gdzieś na przełomie wieków i boleśnie upadł” – napisał jeden z komentujących. „Ta willa PRL przypomina z zewnątrz hotel robotniczy” – dodał inny. „Cena to taki przerost formy nad treścią” – zauważono w kolejnym komentarzu.
Ochabówka była najluksusowszą willą w czasach PRL
Willa Ochabówka znajduje się przy ul. Rajcy 10 w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Jak przypomina architektura.muratorplus.pl – w czasach PRL była to najdroższa willa w kraju. Została zaprojektowana pod koniec lat 60. dla działacza komunistycznego Edwarda Ochaba przez Zygmunta Stępińskiego, który był odpowiedzialny m.in. za odbudowę Nowego Światu oraz pawilon Cepelii.
Rozwiń
Jak informuje Muzeum Warszawy, Ochab nigdy nie mieszkał w tej willi. Jedna z teorii głosi, że nie pasowała ona do wizerunku działacza komunistycznego. Inna mówi, że nieruchomość miała być w rzeczywistości przeznaczona jako dom mieszkalny dla Urzędu Rady Ministrów, a Ochab nigdy nie planował tam zamieszkać. Jak było naprawdę – nie wiadomo. Faktem jest, że kilka lat po zakończeniu budowy, okazały budynek został przeznaczony na potrzeby biurowe Polskiego Komitetu Pokoju.
Czytaj także: Ważne zmiany dla właścicieli nieruchomości. Resort wskazuje nowy termin
Willa straciła swój pierwotny urok
Mimo że Stępiński zaprojektował także wnętrza willi, jego wizja nigdy nie została w pełni zrealizowana. Obecnie Ochabówka uznawana jest za zabytek. Zgodnie z inform