Warsaw Unit – 46-piętrowy wieżowiec w stolicy, przy Rondzie Daszyńskiego – znalazł właściciela. Jest nim szwedzka spółka Eastnine AB, która posiada w swoim portfolio inne, polskie biurowce. Transakcji dokonał belgijski deweloper Ghelamco. Drapacz chmur sprzedano za 1,2 miliarda złotych (280 mln euro). To rekordowa transakcja na rynku biurowym w 2024 r. w całej Europie.
/Polska Press /East News
O transakcji i podpisaniu umowy kupna warszawskiego wieżowca poinformowała firma deweloperska Ghelamco. “Nowa dzielnica biznesowa w Warszawie uczyniła z Ghelamco najbardziej znaną belgijską firmę zajmującą się nieruchomościami w Polsce” – czytamy na stronie dewelopera.
Nabywca – Eastnine AB – przyznał zaś, że “trudno sobie wyobrazić lepszy sposób na wejście na warszawski rynek niż nabycie najlepszej nieruchomości w najlepszej lokalizacji, jaką reprezentuje Warsaw Unit”. I poinformował, że dzięki transakcji Polska stała się największym rynkiem szwedzkiej spółki, stanowiącym ponad 50 procent jej portfela nieruchomości”.
Reklama
46-piętrowy kolos
Wieżowiec ma 202 metry wysokości, 46 pięter i powierzchnię najmu sięgającą prawie 60 tys. metrów kwadratowych. Całość uzupełnia powierzchnia handlowo-usługowa i trzypoziomowy, podziemny garaż na ponad 450 miejsc parkingowych. Parking zajmuje też 8 kondygnacji naziemnych. Warsaw Unit posiada 14 wind, część panoramicznych.
Jego budowa trwała cztery lata – od 2017 do 2021 roku. Dzięki zastosowaniu nowych technologii, jest to jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych obiektów tej klasy w Europie. Biurowiec jest zasilany wyłącznie czystą energią. Dzięki temu, w porównaniu do podobnych drapaczy chmur, jej zużycie jest tam o 30 proc. mniejsze. “Budynek jest najwyższej jakości technicznej i posiada certyfikaty na najwyższym poziomie” – zapewnia nabywca.
Szwedzi inwestują od 2022 r.
Warsaw Unit nie jest pierwszą inwestycją, jakiej dokonuje w Polsce Eastnine AB. Przed dwoma laty szwedzka spółka nieruchomości kupiła od dewelopera Skanska budynek D kompleksu Nowy Rynek w Poznaniu. W czerwcu 2024 r. wpisała do swojego portfolio kolejny – budynek E poznańskiego kompleksu. Oba są jednymi z najnowocześniejszych i najbardziej prestiżowych biurowców w Poznaniu. W sumie dysponują ponad 68 tysiącami metrów kwadratowych najmu.
Zakupiona dzisiaj nieruchomość jest w całości wynajęta przez ponad 20 firm. Należą do nich m.in. dwa banki – szwedzki i duński, a także Warta, Amazon, Stryker, Moderna, Imperial Tabacco i Panattoni. “Roczne czynsze wynoszą 18,0 mln euro, a średni pozostały okres najmu to 5,1 roku” – informuje na swojej stronie internetowej Eastnine AB, nabywca wieżowca. Wyjaśnia też, że gwarantem transakcji był m.in. “pięcioletni zielony kredyt bankowy w wysokości 168 mln euro” otrzymany od niemieckich i wiedeńskich pożyczkodawców Helaba i Erste Group.
Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News