„Szczęśliwe sąsiedztwa” poszukiwane! Zgłoś swoje i wygraj!

Szczesliwe Sasiedztwa Poszukiwane Zglos Swoje I Wygraj C942912, NEWSFIN

grafika: Space Wizard

Czym są Szczęśliwe Sąsiedztwa? Jak wyglądają? Kto i jak na nich mieszka? O tym chcemy się przekonać! Otodom wraz z Gazetą Wyborczą ruszają na poszukiwanie miejsc, które służą lokalnej społeczności. Chcemy poznać przestrzenie, które uszczęśliwiają mieszkańców i są po prostu zaprojektowane tak, by każdemu żyło się w nic dobrze. Wiemy, że takich miejsc jest w Polsce sporo! A może sam w takim mieszkasz? Zgłoś je w plebiscycie „Zaprojektowane po ludzku” i wygraj 20 tysięcy złotych!

O czym przeczytasz w tym artykule?

  • Raporty Szczęśliwy Dom: przepis na dobre miejsce do życia
  • Plebiscyt Szczęśliwe Sąsiedztwa – jakich miejsc szukamy?
  • Szczęśliwe Sąsiedztwa – jak się zgłosić?
      • Jeśli znasz szczęśliwe sąsiedztwo? Mieszkasz w takim, brałaś lub brałeś udział w jego projektowaniu? A może po prostu zdarza Ci się w nim bywać?
    • WYŚLIJ ZGŁOSZENIE DO KONKURSU! Zgłoszenia przyjmujemy w 2 kategoriach:
    • Miejsce – Przestrzeń 
    • Inicjatywa – Działanie
  • Nagrody

Raporty Szczęśliwy Dom: przepis na dobre miejsce do życia

Otodom już od 5 lat bierze pod lupę temat szczęścia w miejscu w którym żyjemy dzięki raportom „Szczęśliwy Dom”. Kilkadziesiąt tysięcy wypełnionych ankiet, długie godziny wywiadów, dziesiątki zaangażowanych ekspertów: architektów, psychologów, socjologów czy ekonomistów. Wszystko po to, by zrozumieć jak znaleźć ten idealny, wymarzony dom. Taki, który będzie ładował baterie i dobre relacje, a do tego zostanie nośnikiem najwspanialszych wspomnień.

Jednak dom, to nie tylko nasze mieszkanie. To znacznie więcej niż cztery ściany oderwane od rzeczywistości. Dom jest tam, gdzie jesteśmy u siebie. Gdzie znamy sąsiadów, ścieżki spacerowe, mamy ulubioną piekarnię. Badając ten temat zapragnęliśmy spojrzeć na temat szczęścia w miejscu zamieszkania od praktycznej strony. Połączyliśmy siły z Gazetą Wyborczą w ramach projektu Zaprojektowane po ludzku i zainicjowaliśmy konkurs Szczęśliwe Sąsiedztwa. Mamy nadzieję, że w ten sposób znajdziemy miejsca, które będą dla innych przykładem i inspiracją w kwestii dobrego, ludzkiego projektowania.

Plebiscyt Szczęśliwe Sąsiedztwa – jakich miejsc szukamy?

Plebiscyt Szczęśliwe Sąsiedztwa wyjątkowa akcji, która ma na celu promowanie najlepszych praktyk na rynku mieszkaniowym w Polsce. Szukamy przykładów inteligentnych rozwiązań architektonicznych, które odpowiadają na współczesne problemy. Zależy nam na zobaczeniu wzorcowej współpracy pomiędzy władzami miast, samorządami i deweloperami. Chcemy również przyjrzeć się inicjatywom, które wspierają życie na osiedlach dzięki aktywnościom miejskim i oddolnym inicjatywom sąsiedzkim.

Plebiscyt to doskonała okazja, by rozpocząć rozmowę na temat dobrze zaprojektowanych przestrzeni wspólnych, które jednoczą ludzi, poprawiają jakość życia, a ponadto wzmacniają poczucie wspólnoty.

Szczesliwe Sasiedztwa Poszukiwane Zglos Swoje I Wygraj 642fec6, NEWSFIN

Pomysł na „Szczęśliwe Sąsiedztwa” pojawił się w toku prac nad kolejnymi raportami „Szczęśliwy Dom”. Dzięki nim znamy teorię, jeśli idzie o tworzenie miejsc sprzyjających dobrostanowi. Plebiscyt ma pokazać jak w praktyce wyglądają dobrze zaprojektowane miejsca, które integrują mieszkańców i promują najlepsze praktyki projektowania z myślą o lokalnych społecznościach.

Chcemy odkryć przestrzenie, które nie tylko spełniają funkcje użytkowe, ale przede wszystkim wzbogacają życie codzienne, tworząc przyjazne i inspirujące otoczenie. – podkreśla Agata Stachowiak z Otodom

Szczęśliwe Sąsiedztwa – jak się zgłosić?

Jeśli znasz szczęśliwe sąsiedztwo?
Mieszkasz w takim, brałaś lub brałeś udział w jego projektowaniu?
A może po prostu zdarza Ci się w nim bywać?

WYŚLIJ ZGŁOSZENIE DO KONKURSU!

Zgłoszenia przyjmujemy w 2 kategoriach:

Miejsce – Przestrzeń 

Chcemy docenić dobrze zaprojektowane obiekty: budynki, przestrzenie wspólne, miejsca służące wspólnocie. Zarówno te pod dachem (np. świetlice, kluby osiedlowe), jak i na powietrzu (skwery, parki, place zabaw). Zgłaszać można rozwiązania w skali makro, osiedla od początku dobrze przemyślane, lub mikro, jak choćby układ ławek na skwerze, który sprzyja integracji mieszkańców.    

Inicjatywa – Działanie

W tej kategorii nagradzamy inicjatywy i działania, które sprzyjają tworzeniu relacji oraz angażują do współdziałania. Czym jeszcze mogą się wyróżniać? Powinny zapraszać np. do kontaktu z naturą, aktywności fizycznej, pozwalać uczyć się i rozwijać (nawet jeśli niekoniecznie robią to wszystko na raz).   

Niezależnie od kategorii, będziemy szczególnie doceniali projekty, które wyróżniają się innowacyjnością, inkluzywnością oraz przyjaznym dla środowiska podejściem. Ważne jest dla nas także wykorzystanie lokalnego potencjału. Twoja inicjatywa może obejmować zarówno nowoczesne technologie, jak i odkurzać dawno zapomniane tradycje. Nie ograniczamy się jedynie do bliskich sąsiadów – cenimy zarówno działania wpływające na mieszkańców jednej dzielnicy, jak i te obejmujące kilka wiosek. 

Kluczowe jest, by wszystkie projekty uczyniły otoczenie miejscem lepszym do życia.

Nagrody

Spośród wszystkich zgłoszeń, wybierzemy 3 zwycięzców w każdej kategorii oraz 6 dodatkowych projektów, które trafią do głosowania czytelników.

Zwycięzcy, zarówno wybrani przez naszą kapitułę, jak i tacy, którzy zdobędą serca czytelników, otrzymają wyjątkowe wyróżnienie: znak „Zaprojektowane po ludzku 2025” oraz nagrodę w wysokości 20 000 złotych.

Zgłoszenia przyjmujemy do 23 marca 2025 roku.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *