Pieniądze na mieszkania społeczne i komunalne. Projekt ustawy przyjęty

Projekt ustawy mającej na celu wspieranie mieszkalnictwa społecznego i komunalnego został zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Znacząco podnosi limity wydatków na ten cel – do 5 miliardów złotych w bieżącym roku, ale według obecnie dostępnych środków wyniesie to 2,5 miliarda złotych. Zawiera również instrumenty, które zwiększają fundusze na budowę oraz remonty akademików studenckich. Projekt przez długi czas był zablokowany na skutek sporów koalicyjnych dotyczących dopłat do kredytów. Zdjęcie

Pienidze Na Mieszkania Spoeczne I Komunalne Projekt Ustawy Przyjty D0af1f8, NEWSFIN

Szef Komitetu Stałego RM Maciej Berek /Filip Naumienko /Reporter Reklama

Zgodnie z zapowiedzią sprzed kilku dni, rządowy projekt dotyczący zmiany ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa oraz pewnych innych ustaw w czwartek został przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów, a po południu szef Komitetu Stałego RM Maciej Berek ogłosił, że oprócz pakietu deregulacyjnego został także przyjęty projekt dotyczący mieszkań. Teraz musi jeszcze zostać zaakceptowany przez Radę Ministrów i przejść do dalszego procedowania w Sejmie. 

Reklama Rozwiń

Co najmniej 2,5 miliarda złotych na budownictwo społeczne i komunalne

To rozległy projekt, który umożliwi między innymi uruchomienie co najmniej 2,5 miliarda złotych na budownictwo społeczne i komunalne w tym roku oraz kolejne kwoty w nadchodzących latach. Zawiera także szereg modyfikacji w obszarze budownictwa społecznego, m.in. dotyczących priorytetowego rozpatrywania wniosków częściowo finansowanych z KPO.

Projekt ustawy (UA7) został opracowany już wiosną ubiegłego roku przez ówczesnego wiceministra rozwoju Krzysztofa Kukuckiego z Lewicy, jednak po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach resortowych utknął w martwym punkcie z powodu sporu wewnętrznego w koalicji wokół dopłat do kredytów.

Po tym, jak minister Paszyk zaprezentował kilka dni temu nową wersję programu mieszkaniowego, prace nad oczekującym na zatwierdzenie projektem dotyczącym budownictwa społecznego i komunalnego wreszcie się ruszyły. 

Rozwiń

Wstrzymanie projektu spowodowało, że samorządy, które złożyły wnioski o dopłaty na budowę mieszkań komunalnych i społecznych, nie mogły ich otrzymać, mimo że w budżecie zabezpieczono wyższą kwotę, jednak blokuje ją formalny limit wydatków, który wynosi aktualnie 1 miliard złotych.

W koalicji niedawno nasilił się konflikt, a Lewica oraz Polska 2050 próbowały ścieżką poselską przyspieszyć uchwalenie wyższych limitów (pomostowy projekt Polski 2050 zwiększający limit na bieżący rok o 1 miliard złotych został przegłosowany w Sejmie).

Zielone światło dla rządowego projektu. Zmiany w 14 ustawach

Rządowy projekt, który wyszedł z MRiT i właśnie uzyskał zielone światło, jest znacznie szerszy, ponieważ wprowadza zmiany w 14 ustawach i liczy 30 stron przepisów.

– Po pierwsze, ustala znacznie wyższy limit na rok 2025 – wynosi on niemal 5 miliardów złotych. Po drugie, definiuje ten limit na program budownictwa socjalnego i komunalnego w perspektywie wieloletniej, do roku 2030, kiedy roczny limit ma wzrosnąć nawet do 10 miliardów złotych – mówił niedawno wiceminister rozwoju Tomasz Lewandowski z Lewicy.

Projekt zawiera również regulacje dotyczące Społecznych Agencji Najmu oraz zasad działania TBS i SIM, nowe zasady cesji partycypacji na osoby bliskie oraz regulacje dotyczące rozliczania wartości tych partycypacji. W projekcie znalazł się również mechanizm finansowania wydatków na budowę i remonty akademików studenckich z Funduszu Dopłat.

Monika Krześniak-Sajewicz

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *