„Odwilż cenowa”. Materiały budowlane tanieją, prognozy mogą zaskakiwać

Ceny materiałów budowlanych spadają. Spadki mogą cieszyć, tym bardziej, że to już czwarty miesiąc z rzędu, kiedy podobna sytuacja ma miejsce. Najbardziej w dół poszły ceny płyt OSB i drewna. I choć niektóre materiały zdrożały, i to znacząco, to w tym roku możemy spodziewać się dalszego spadku cen, co już teraz zaskakuje ekspertów. Tańsze materiały budowlane z pewnością spowodują, że Polacy znów chętniej zabiorą się za remonty swoich domów i budowę nowych, odkładanych do tej pory, inwestycji. Zdjęcie

„Odwilż cenowa”. Materiały budowlane tanieją, prognozy mogą zaskakiwać

W grudniu 2023 roku ceny materiałów budowlanych średnio spadły o 2,6 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej /123RF/PICSEL Reklama

W grudniu 2023 roku ceny materiałów budowlanych średnio spadły o 2,6 proc. w porównaniu z grudniem 2022 roku i o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem 2023 roku – donoszą eksperci Polskich Składów Budowlanych. Co ważne, grudzień był czwartym miesiącem z rzędu ze spadającymi cenami

Jak uważają eksperci, za spadkiem cen stać może przede wszystkim „odwilż cenowa” na krajowym rynku materiałów budowlanych, a także taniejące na świecie surowce chodzi przede wszystkim o ropę naftową i węgiel. Do tego dochodzi rosnący na sile złoty, głównie od czasu październikowych wyborów, który pozwala importować zarówno komponenty produkcyjne, ale i gotowe materiały budowlane, zdecydowanie taniej niż do tej pory.

Reklama

Jak zaznacza PSB, w związku z tym, że „dodatnia dynamika sprzedaży była udziałem ośmiu grup towarowych, ujemna zaś wystąpiła w dwunastu przypadkach, czyli dokładnie odwrotnie niż miesiąc wcześniej”, można założyć również, że „za spadkami cen materiałów budowanych przynajmniej w istotnej części stoi niewystarczający na nie popyt„.

Ceny materiałów budowlanych spadają. Najmocniej płyty OSB i drewno

„Grudniową kontynuację korekty cen materiałów budowlanych w wymiarze -2,6 proc. należy zakwalifikować już jako znaczącą. Od września średni spadek cen wyniósł już w sumie 5 proc., a co ciekawe, na razie niewiele wskazuje na to, by sytuacja w przewidywalnej przyszłości miała ulec radykalnej zmianie” – czytamy w komunikacie Polskich Składów Budowlanych.

Największe spadki w cenach materiałów budowlanych widać w przypadku płyt OSB i drewna (spadek o 24,7 proc. rok do roku). Na kolejnych miejscach są izolacje termiczne (o 8,5 proc.) oraz ściany i kominy (o 6,2 proc.).

Nie wszystkie jednak materiały budowlane staniały. Najbardziej zdrożał cement i wapno, bo, aż o 16,6 proc., farby i lakiery o 7,1 proc., a także chemia budowlana o 3,1 proc. 

Jakie ceny materiałów budowlanych w 2024 roku?

Jak podawano w grudniowym raporcie portalu RynekPierwotny.pl „we wrześniu i październiku ubiegłego roku liczona rdr dynamika cen materiałów budowlanych spadła odpowiednio do -0,6 i -0,3 proc.”, a „w listopadzie korekta cen była kontynuowana i „pogłębiła się” o -1,5 proc.”, przez co można uznać, że „intensywność korekty przybiera na sile”

Wszystko to sprawia, że w 2024 roku – wbrew przewidywaniom niektórych ekspertów – zamiast wzrostu, możemy spodziewać się dalszego spadku cen materiałów budowlanych.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Prezydenci i premierzy” o inflacji. „Zgodnie z podręcznikiem, to trzeba by było poczekać” Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *