Mieszkania będą dalej drożeć. Ekonomiści policzyli, o ile

Średnie ceny transakcyjne mieszkań mogą wzrosnąć o 10-15 proc. od trzeciego kwartału br. do drugiego kwartału roku przyszłego – przewidują analitycy PKO BP. Dodają, że rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży przy jednocześnie wysokim popycie. Zdjęcie

Mieszkania Beda Dalej Drozec Ekonomisci Policzyli O Ile 1c8f65d, NEWSFIN

Średnie ceny transakcyjne mieszkań mogą wzrosnąć o 10-15 proc. od trzeciego kwartału br. do drugiego kwartału roku przyszłego – przewidują analitycy PKO BP /123RF/PICSEL

Reklama

Wzrost popytu przy ograniczonej podaży nowych mieszkań (konsekwencja sześciu kwartałów ujemnej dynamiki rozpoczynanych projektów mieszkaniowych) skutkuje powrotem tendencji wzrostowych cen mieszkań. W perspektywie roku (3q23-2q24) oczekujemy wzrostu średnich cen transakcyjnych mieszkań o 10-15 proc.” – podano w opublikowanym raporcie ekonomistów PKO BP.

Budowy stały w miejscu, a popyt wystrzelił. To samo czeka ceny mieszkań

Dodano, że rynek coraz silniej będzie odczuwał ograniczenie podaży przy jednocześnie wysokim popycie gotówkowym i rosnącym popycie kredytowym.

Według analityków banku jest kilka czynników, które wzmagają popyt: obniżka stóp procentowych przez RPP i zapowiedź kontynuacji cyklu obniżek, odbudowa popytu kredytowego odłożonego w okresie zaostrzonych regulacji ostrożnościowych, program dopłat do rat kredytów „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, spadek realnych cen mieszkań i w konsekwencji zwiększenie ich dostępności poprzez poprawę relacji dochodów do cen mieszkań oraz popyt inwestycyjny. 

Dodano, że po stronie podaży wzrostowi cen mieszkań sprzyja malejąca oferta lokali na rynku w sytuacji ograniczania od pierwszego kwartału ubiegłego roku liczby rozpoczynanych budów, pogłębiający się deficyt dostępnych terenów budowlanych w dobrych lokalizacjach w największych miastach.

Z kolei tendencje wzrostowe cen mieszkań, według analityków, będą hamowane przez możliwy spadek dostępności lokali – wzrost płac może być niższy niż cen mieszkań i stabilizację stawek za wynajem osłabiającą motywację do zakupu inwestycyjnego.

Bezpieczny kredyt 2 procent zasypał banki lawiną wniosków

Jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej, w sierpniu liczba wniosków złożonych w sprawie kredytu hipotecznego wzrosła w ciągu roku o blisko 300 proc. W ostatni miesiąc lata instytucje z sektora finansowego otrzymały 38,8 tys. zgłoszonych spraw przez kredytobiorców, wobec 12,3 tys. odnotowanych w sierpniu 2022 roku. 

Duży wpływ na ponowny wzrost zainteresowania kredytami na mieszkanie miał uruchomiony w lipcu Bezpieczny kredyt 2 proc. Jak udało się ustalić Interii Biznes, na przestrzeni niecałych 10 tygodni trzy największe banki, które wystartowały z ofertą wraz z rządowym programem – Pekao, PKO BP i Alior Bank – otrzymały łącznie 52 tys. wniosków w sprawie kredytu z dofinansowaniem.

Zainteresowanie klientów znajduje także odzwierciedlenie w czasie oczekiwania na decyzję kredytową. We wspomnianym okresie tylko niewielki odsetek spraw udało się doprowadzić do końca. Według danych Ministerstwa Rozwoju i Technologii od początku lipca do 11 września udało się sfinalizować ponad 7 tys. umów, czyli ok. 16 proc. ze wszystkich zgłoszeń.

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. Biedaszyby wróciły do Wałbrzycha. Jest ich coraz więcej Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *