Kredyt mieszkaniowe. Coraz więcej Polaków dostaje kredyt z banku

W kwietniu 2025 roku banki przyznały kredyty hipoteczne o łącznej wartości przekraczającej 8 miliardów złotych. – Bez jakiegokolwiek programu wsparcia oraz mimo wciąż wysokiego oprocentowania nowo udzielanych kredytów mieszkaniowych, oznacza to wzrost o 12 procent w porównaniu do roku ubiegłego i o 4 procent w stosunku do miesiąca poprzedniego – wynika z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej (BIK). Wartościowo wzrost był jeszcze bardziej znaczący.

Zdjęcie

Kredyt Mieszkaniowe Coraz Wicej Polakw Dostaje Kredyt Z Banku 57ddf77, NEWSFIN

Banki udzielają coraz większej liczby kredytów mieszkaniowych / Arkadiusz Ziolek /East News /INTERIA.PL Reklama

W kwietniu 2025 r. banki udzieliły o 12 procent więcej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do kwietnia 2024 r., a także o niemal 4 procent więcej w zestawieniu z marcem bieżącego roku. To dane przedstawiające liczbę przyznanych kredytów, a jeśli chodzi o całkowitą kwotę, wzrost jest jeszcze bardziej znaczący, wynosząc 18 procent w porównaniu do stanu sprzed roku oraz 6 procent w porównaniu do poprzedniego miesiąca – wynika z informacji opublikowanych w poniedziałek przez Biuro Informacji Kredytowej.

Reklama

– Sprzedaż kredytów hipotecznych w kwietniu tego roku wyglądała bardzo obiecująco. Bez jakiegokolwiek programu wsparcia oraz przy wciąż, mimo obniżki, wysokim oprocentowaniu nowo przyznawanych kredytów mieszkaniowych, wartość akcji kredytowej w kwietniu tego roku wyniosła 8,13 miliarda złotych. Jest to wartość, której nie widziano od 2021 roku, z wyjątkiem okresu od października 2023 do marca 2024, kiedy to obowiązywał program Bezpieczny Kredyt 2 proc. – komentuje prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

Kwota kredytów mieszkaniowych rośnie

Padł kolejny rekord średniej wartości udzielonego kredytu – 437 tysięcy złotych, co stanowi wzrost o 5,5 procent w porównaniu do roku ubiegłego.

To rezultat zarówno zwiększonego zainteresowania kredytami mieszkaniowymi, które może być powiązane z oczekiwaniem na dalsze obniżki stóp procentowych (WIBOR 6M wynosi już 5 procent), jak i korzystnej sytuacji na rynku nieruchomości, zarówno wtórnym, jak i pierwotnym. Drugim czynnikiem jest to, że sprzedaż z kwietnia tego roku odnosi się do sprzedaży z kwietnia 2024 roku, kiedy to wygasał już efekt kredytów z programu wsparcia, tzn. z wniosków złożonych jeszcze w 2023 roku – wyjaśnia prof. Rogowski.

Z kolei z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu AMRON, przygotowanego przez Związek Banków Polskich, wynika, że w pierwszym kwartale 2025 roku banki podpisały ponad 48 tysięcy umów kredytowych o łącznej wartości 20,4 miliarda złotych. To co prawda wynik gorszy o 25 procent w porównaniu do pierwszego kwartału roku ubiegłego, ale należy pamiętać, że przed rokiem banki rozpatrywały jeszcze ostatnie wnioski kredytowe z programu kredyt 2 procent. Jednocześnie jednak był to wzrost o niemal 3 procent w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 roku.

Dostępność kredytów mieszkaniowych się poprawia

– Decyzje o zaciąganiu kredytu mieszkaniowego wspierają spowolnienie wzrostu cen transakcyjnych mieszkań, wzrost wynagrodzeń oraz pojawiające się w przestrzeni publicznej opinie ekspertów o przewidywanych obniżkach stóp procentowych NBP. Pierwsza od października 2023 roku decyzja o obniżce stóp procentowych została ogłoszona 7 maja br. i niewątpliwie przyczyni się do realizacji naszych ubiegłorocznych prognoz dotyczących wyników akcji kredytowej na 2025 rok. To wszystko składa się na wzrost zdolności kredytowej Polaków – skomentował dr Jacek Furga, przewodniczący Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich.

Zdjęcie>

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *