Kraków wziął się za deweloperów. Urząd Miasta: stop patodeweloperce

Urząd Miasta Krakowa ma dość deweloperów, którzy łamią lub nadużywają przepisy. Miasto zamierza stawić czoła patologiom na rynku – przekształcaniu domów jednorodzinnych w bloki z mikrokawalerkami lub uznawaniu murów z roślinami za tereny zielone. Przygotowano „Standardy odpowiedzialnego budownictwa”, które mają wspierać urzędników w egzekwowaniu przepisów.

Zdjęcie

Krakw Wzi Si Za Deweloperw Urzd Miasta Stop Patodeweloperce A61c2ac, NEWSFIN

Kraków będzie walczyć z nieuczciwymi deweloperami. Zdjęcie ilustracyjne. /123RF/PICSEL Reklama

W grudniu 2024 roku „Gazeta Wyborcza” donosiła, że w Krakowie przybywa mikrokawalerek, które zgodnie z prawem nie są uznawane za mieszkania, gdyż nie spełniają wymaganego minimum 25 mkw. Deweloperzy naginający przepisy sprzedają je jako „lokale usługowe” lub „lokale inwestycyjne”. „Pojawiły się firmy, które specjalizują się w tego rodzaju inwestycjach: tworzą mikrokawalerki poprzez podział starych domów, czasami poprzez ich wyburzenie i budowę nowych obiektów” – alarmowała „GW”.

Reklama

Kraków. Deweloper przekształcił dom na blok z mikrokawalerkami

Dziennikarze opisali projekt przy ul. Rokitniańskiej. Deweloper otrzymał pozwolenie na budowę bliźniaka, jednak ostatecznie budynek zyskał m.in. dwie nowe kondygnacje, dodatkowe instalacje sanitarne i zmieniony układ stropów. Wszystko to było sprzeczne z pierwotnym projektem – informowała „Gazeta Wyborcza”. Budynek ostatecznie został przekształcony w blok z 16 mikrokawalerkami. Nadzór budowlany w końcu wstrzymał jego budowę i nakazał rozbiórkę.

Gazeta wymieniła również inne przykłady „twórczości” deweloperów w naginaniu przepisów – do terenów zielonych zaliczano ściany i płoty z roślinnością lub obszar zieleni innej inwestycji. „Standardy odpowiedzialnego budownictwa” mają powstrzymać te praktyki. „Chcemy wyraźnie zaznaczyć: koniec z patodeweloperką. Przestrzeń miejska jest naszą odpowiedzialnością i chociaż często mamy ograniczone możliwości prawne, będziemy wykorzystywać wszystkie dostępne środki, aby chronić Kraków przed tego typu zabudową” – oznajmił prezydent Krakowa Aleksander Miszalski podczas prezentacji dokumentu.

Czytaj także: Kosztuje 320 tys. zł i ma 10 mkw. „Mieszkanie jest prześliczne i cudne”

„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” były konsultowane z innymi miastami

„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” zostały opracowane przez kilka wydziałów urzędu miasta, a także Zarząd Infrastruktury Wodnej oraz Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Dokument był również konsultowany z przedstawicielami wydziałów architektury największych polskich miast, w tym Warszawy, Gdańska, Wrocławia i Poznania. Przewidywane w przyszłości rozmowy na poziomie rządowym będą się koncentrować zwłaszcza na regulowaniu funkcjonowania lokali usługowych, które są przekształcane w mieszkania.

„Naszym celem jest stworzenie mechanizmów, które umożliwią miastom skuteczniejsze zapobieganie praktykom niszczącym ład przestrzenny, komfort życia mieszkańców oraz miejską przyrodę. Kraków będzie skrupulatnie blokować takie inwestycje, nawet jeśli wiąże się to z koniecznością wchodzenia na drogę sądową” – podkreślił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Krakowa Stanisław Mazur, który koordynował opracowanie dokumentu.

Kraków skorzysta z dronów do monitorowania inwestycji

„Standardy odpowiedzialnego budownictwa” składają się z pięciu punktów. Każdy z nich odpowiada na inny problem związany z działalnością deweloperów. Pierwszy punkt „Własny teren zielony dla każdej inwestycji” mówi, że raz zaplanowana zieleń może być

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *