Dopłaty do kredytów. Projekt wpisany na listę prac rządu, ale są zastrzeżenia

Projekt programu dopłat do kredytów „Pierwsze Klucze” został dodany do listy prac legislacyjnych rządu. Dopłaty, które są promowane przez ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka, budzą kontrowersje nawet w obrębie koalicji rządzącej. Najgłośniej sprzeciwiają się temu przedstawiciele Polski 2050, którzy już wyrazili swoje zastrzeżenia. Równocześnie, bez programu dopłat, spada oprocentowanie rynkowe, co poprawia zdolność kredytową.

Zdjęcie

Dopaty Do Kredytw Projekt Wpisany Na List Prac Rzdu Ale S Zastrzeenia D1de98e, NEWSFIN

Program dopłat do kredytów firmuje obecnie Krzysztof Paszyk /Pawel Wodzynski/East News /East News Reklama

Nowy preferencyjny kredyt mieszkaniowy ma na celu zastąpienie bezpiecznych kredytów 2 proc. oraz rodzinnych kredytów mieszkaniowych, łącząc w sobie finansowe wsparcie w postaci dopłat do rat z wyższą pomocą skierowaną do gospodarstw domowych wieloosobowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Zachowana zostanie także możliwość uzyskania przez BGK gwarancji spłaty części kredytu (gwarancja wkładu własnego) – możemy przeczytać w informacji opublikowanej na stronach rządowych.

Program „Pierwsze klucze”. Jakie są jego zasady?

Główne założenia programu, według wpisu opublikowanego w poniedziałek do wykazu prac Rady Ministrów, zakładają, że kredyt będzie udzielany w polskiej walucie, na okres co najmniej 15 lat, ze stałą stopą oprocentowania ustaloną na okres 60 miesięcy. Tzw. dopłaty stabilizacyjne obejmą 120 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych, które są spłacane zgodnie z harmonogramem. W przypadku kredytu udzielonego w ramach programu jako kredyt konsumencki na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego, okres spłaty kredytu nie może być krótszy niż 5 lat i nie dłuższy niż 15 lat (dopłaty będą dotyczyć 60 pierwszych rat kapitałowo-odsetkowych).

Reklama

Wysokość dopłaty do rat będzie uzależniona od charakteru finansowanego przedsięwzięcia (1,5 proc. na kredyt hipoteczny „Pierwsze klucze” lub 0 proc. na sfinansowanie partycypacji lub wkładu mieszkaniowego).

Preferencyjny kredyt z dopłatą. Dotyczy rynku wtórnego

Preferencyjny kredyt mieszkaniowy z dopłatą stabilizacyjną będzie mógł być przyznany jedynie na zakup mieszkania lub domu jednorodzinnego na rynku wtórnym. W tym przypadku konieczne będzie jednak oddanie do użytkowania mieszkania w okresie nie krótszym niż 5 lat od daty złożenia wniosku o kredyt, sprzedający musi mieć tytuł prawny do mieszkania co najmniej 3 lata, a także ustalona musi być cena sprzedaży. W przypadku nowego budownictwa mieszkaniowego wnioski o kredyt hipoteczny z dopłatami będą mogły być składane wyłącznie w celu sfinansowania budowy domu jednorodzinnego lub realizacji inwestycji mieszkaniowej przez członka kooperatywy mieszkaniowej. Okres składania wniosków o kredyty z dopłatą ma się zakończyć z końcem 2030 r. Zgodnie z wpisem, projekt ma być przyjęty w drugim kwartale 2025.

Program dopłat ma wielu przeciwników, również w samej administracji rządowej z powodu obaw o potencjalny wzrost cen mieszkań, który ostatnio – po zakończeniu poprzedniego programu „Kredytu 2 proc.” – został spowolniony, a w niektórych miastach ceny spadają.

Rozwiń

Politycy Polski 2050 podtrzymują swoje stanowisko. „Zgłosiłem zdanie odrębne”

Politycy Polski 2050, którzy zasiadają w rządzie, już podkreślili, że utrzymują swoje stanowisko.

– Zespół Programowania Prac Rządu tym razem wpisał do wykazu projekt dopłat do kredytów “Pierwsze Klucze”. Podtrzymałem stanowisko MFiPR i zgłosiłem do tej decyzji zdanie odrębne. Program „Pierwsze Klucze” może technicz

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *