Choć marka niemiecka przestała być prawnym środkiem płatniczym w 2002 r., wielu Niemców wciąż jest w posiadaniu starych monet i banknotów o wartości miliardów marek. Nasi zachodni sąsiedni trzymają w swoich domach fortunę, jednak jak pokazują dane z zeszłego roku, coraz więcej osób decyduje się na wymienia starą walutę na wprowadzone już ponad dwie dekady temu euro.
/JOERG CARSTENSEN / DPA / dpa Picture-Alliance /AFP
Marka niemiecka przestała być prawnym środkiem płatniczym w 2002 r. Okazuje się, że ponad 20 lat po zastąpieniu niemieckiej waluty przez euro, do tej pory nie wymieniono milionów monet i banknotów. Nie można nimi płacić w sklepach, jednak nadal można je wymienić na euro. Zapewne nie brakuje zbieraczy i pasjonatów, którzy trzymają je w swoich domach jako pamiątkę.
Niemcy trzymają w domach stare monety i banknoty
Szybkość, z jaką stara waluta jest wymieniana na nową, jest niewielka. Deutsche Welle informuje, że z 162,3 mld marek, które podczas wprowadzenia euro były w obiegu, niemal 7,5 proc. nigdy nie wymieniono. Według danych Bundesbanku, jeszcze pod koniec ubiegłego roku w obiegu było 12,24 mld marek – 5,68 mld w banknotach i 6,56 mld w monetach. Bank wypłaciłby za nie 6,26 mld euro.
Reklama
Coraz więcej Niemców wymienia marki
Po ponad dwóch dekadach od wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty, nasi zachodni sąsiedzi nadal mają możliwość bezpłatnej wymiany monet lub banknotów w dowolnej wysokości w oddziałach Bundesbanku. Kurs wymiany jest sztywny: 1 euro = 1,95583 DM. Tylko w 2023 r. do Bundesbanku zgłosiło się ponad 90 tys. osób, które wymieniły ponad 53 mln marek na 27 mln euro. Dziennik informuje, że to kwota wyższa niż w roku poprzednim.
Do kiedy wymiana marek niemieckich? Czy Niemcy muszą się spieszyć?
Bundesbank zapewnia, że na razie nie ma planów wstrzymania wymiany marek na euro. Podobna sytuacja ma miejsce w Austrii, Estonii czy na Litwie. Jednak w innych państwach czas na wymianę starej waluty był ograniczony. Mowa m.in. o Francji i Grecji.
Kolekcjonerzy zacierają ręce
Jak podkreśla Bundesbank, nie jest zaskoczeniem, że część marek nigdy nie zostanie zgłoszona do wymiany. Na rynku kolekcjonerskim od dawna krąży wiele banknotów i monet, szczególnie okolicznościowych lub bitych ze stopów srebra, które osiągają ceny znacznie wyższe od ich nominałów.