Sejm podjął w piątek decyzję ws. Wigilii. Ostatecznie przyjęto, że dzień ten będzie wolny od pracy dopiero od przyszłego roku. Trzy niedziele grudniowe – przed Wigilią – będą handlowe. Ale ten sam pracownik nie będzie mógł pracować w każdą z nich.
O wolną Wigilię walczyła w Sejmie Lewica (PAP, Rafał Guz)
Temat wolnej Wigilii, którą w listopadzie zaproponowała Lewica, przeszedł od tego czasu długą drogę. Uchwalona przez Sejm w ubiegłym tygodniu nowelizacja ustawy przewiduje ustanowienie 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych. Obecnie Wigilia jest dniem roboczym do godziny 14.
Wolna Wigilia od 2025 roku. „Dobry przykład kompromisu”
Lewica chciała, by zmiany weszły w życie jeszcze w tym roku. Jednak na posiedzeniu sejmowej komisji do projektu wprowadzono dwie poprawki Koalicji Obywatelskiej: 1) by nowe przepisy zaczęły obowiązywać od 1 lutego 2025 r. 2) by trzy niedziele przed Wigilią były handlowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: 200 złotych za choinkę. "Cen nie zmieniamy"
To nie był koniec pracy nad ustawą. W czwartek Senat wprowadził do projektu własną poprawkę, by w grudniu pracownik handlu nie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. I w takiej wersji posłowie w piątek przyjęli projekt ustawy. Potwierdził się czwartkowy news money.pl. Ministra pracy, rodziny i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poprawkę, którą w głosowaniu wniósł Senat, oceniła jako „dobry przykład kompromisu”.
Wysoka Izba oddała Polakom to, co najcenniejsze – czas. Czas z rodziną, czas z bliskimi. To są dobre zmiany – tak piątkowe głosowanie w Sejmie skomentowała ministra Dziemianowicz-Bąk.
Przypomnijmy: według szacunków jej resortu koszt wolnej Wigilii wynosi od 0,3 mld do 1 mld zł. Resort przygotował te wyliczenia na podstawie wolnego dnia w Święto Trzech Króli.
– Z wolnego 24 grudnia cieszą się od dawna Czesi, Finowie, Litwini czy Słowacy. Dlaczego z tej radości nie mieliby korzystać polscy pracownicy? Gospodarki tych krajów nie zawaliły się przez to, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy i polska gospodarka także się od tego nie za zawali. Za to nie jedna rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza – mówiła 8 listopada w Sejmie Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Wolna Wigilia, ale i niedziele handlowe. Co zrobi prezydent?
Otwarte jest pytanie, jak korektę przyjmie prezydent. Gdy Sejm przegłosował projekt z trzema niedzielami handlowymi, z Pałacu płynęły głosy, że prezydent może zawetować ustawę o wolnej Wigilii, jeśli trafi do niego w kształcie uchwalonym przez Sejm. Bo – w jego ocenie – to rozwiązanie jest niekorzystne dla pracowników handlu.
Jeśli Andrzej Duda złoży podpis pod ustawę, to w przyszłym roku dni wolnych od pracy będzie 14.
- Nowy Rok (1 stycznia),
- Święto Trzech Króli (6 stycznia),
- pierwszy dzień Wielkiej Nocy,
- drugi dzień Wielkiej Nocy,
- Święto Państwowe (1 maja),
- Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia),
- Wszystkich Świętych (1 listopada),
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada),
- Wigilia,
- pierwszy dzień Bożego Narodzenia (25 grudnia),
- drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia).