Co drugi obywatel Ukrainy zatrudniony w Polsce (53%) mieszka w pokoju 2- lub 3-osobowym – wynika z pierwszego badania sytuacji mieszkaniowej zatrudnionych migrantów w Polsce „Pracownik z Ukrainy – mieszkanie w Polsce”, przeprowadzonego przez Platformę Migracyjną EWL, RentLito i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Z kolei 20% respondentów przyznało, że mieszka w pokoju samotnie, a co piąty (19%) dzieli pokój z czterema osobami. Tylko 4% imigrantów pracujących w Polsce mieszka w pokojach 6-osobowych.
„W latach 2015-2020 najczęstszymi pokojami dla pracowników były pokoje 6-osobowe, często wyposażone w łóżka piętrowe, a najemcami byli najczęściej mężczyźni. Jednak po pandemii COVID-19 i agresji Rosji na Ukrainę sytuacja zaczęła się zmieniać. Dla porównania, w 2023 r. najpopularniejsze były pokoje 2- i 3-osobowe, najczęściej „rodzinne” z aneksem kuchennym i, w droższej wersji, prywatną łazienką. Łóżka piętrowe w mieszkaniach nie są już postrzegane jako coś normalnego” – komentuje Maria Dombrowska, CEO RentLito.
Fakt ten potwierdzają inne wyniki badania. Aż 61% Ukraińców pracujących w Polsce jest skłonnych dopłacić do zakwaterowania w pokojach jedno- lub dwuosobowych. Wynika to z chęci zapewnienia sobie wyższego poziomu komfortu i prywatności w miejscu zamieszkania.
Jakość zakwaterowania i sąsiedzi mają kluczowe znaczenie. Czystośćjest ważnym pozytywnym czynnikiem dla 96% respondentów. Współlokatorzy mają również znaczący wpływ na ogólną ocenę miejsca zamieszkania przez zatrudnionych Ukraińców (95%). Wśród innych czynników respondenci równie często wymieniali bezpieczną okolicę (92%), odległość od miejsca pracy (92%) i możliwość mieszkania z rodziną (88%).
„Ukraińcy przywiązują dużą wagę do ogólnych warunków życia w kraju przyjmującym – większość respondentów (87%) chciałaby, aby były one podobne do tych w domu, w tym nawet układ mieszkania, jego wielkość, a nawet wystrój wnętrz. Dostosowanie mieszkania do osobistych upodobań, w tym dekoracji i wyposażenia kuchni, może pomóc w stworzeniu środowiska przypominającego to w domu” – mówi Maria Dombrowska.
Badanie „Pracownik z Ukrainy – warunki mieszkaniowe w Polsce ” zostało przeprowadzone w dniach 13 listopada – 21 grudnia 2023 r. przez EWL Group, RentLito i Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. W badaniu wzięło udział 312 obywateli Ukrainy pracujących w Polsce.
Biznesowi Ukraińcy zaczynają wracać do domu, ponieważ biznes na Ukrainie ma dla nich lepsze perspektywy niż w Polsce.