Podczas gdy wiele zakonnic w Polsce podejmuje pracę zawodową, nie otrzymują one wynagrodzenia. Przestrzegając ślubu ubóstwa, wszystkie środki finansowe są kierowane do wspólnoty. Jaka jest rzeczywistość dotycząca zarobków zakonnic i jak różnią się pod tym względem różne zgromadzenia?
/ Lukasz Gdak/East News / East News
W Polsce zakonnice nie zarabiają w konwencjonalnym sensie. Wstępując do zakonu, zobowiązują się do ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, co wiąże się z wyrzeczeniem się majątku osobistego i dochodów. Siostry żyją we wspólnocie, a wszelkie wynagrodzenie finansowe za pracę lub dary od rodziny przeznaczane są na potrzeby zgromadzenia.
Złożyły ślub ubóstwa. Ile zarabiają zakonnice?
W rzeczywistości wiele zakonnic jest zatrudnionych w różnych zawodach, takich jak edukatorzy, pracownicy służby zdrowia lub katecheci. Jednak ich zarobki nie są przeznaczone na użytek osobisty, ale są przekazywane na finanse zgromadzenia, które odpowiadają za zaspokajanie potrzeb jego członków: żywność, odzież, opiekę medyczną i edukację.
Reklama
Wspólnoty zakonne w Polsce wykazują znaczną różnorodność zarówno pod względem liczby, jak i rodzajów działalności. Na przykład Siostry Elżbietanki są dobrze znane ze swojej służby w opiece zdrowotnej. Ich głównym celem jest prowadzenie szpitali, domów opieki i hospicjów. Dochód Sióstr Elżbietanek pochodzi częściowo z kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Z kolei Siostry Nazaretanki zarządzają szkołami katolickimi i przedszkolami, co oznacza, że ich finansowanie często pochodzi z dotacji edukacyjnych i opłat rodzicielskich . Siostry Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, powszechnie nazywane Siostrami Szarymi, od dawna służą ubogim, często w trudnych warunkach, polegając głównie na darowiznach i wsparciu Kościoła.
Przeczytaj: Spostrzeżenia dotyczące zarobków zakonnic. Jak wygląda sytuacja płacowa?
Tajemnice budżetu klasztornego: ile zarabiają zakonnice?
Niektóre zgromadzenia, szczególnie kontemplacyjne, takie jak Siostry Karmelitanki Bosej, nie biorą udziału w przedsięwzięciach nastawionych na zysk . Utrzymują się dzięki własnej produkcji, która często obejmuje ręcznie robione wypieki, rękodzieło i różańce. Zakony te otrzymują również wsparcie z darowizn wiernych.
Chociaż zakonnice nie otrzymują pensji w tradycyjnym sensie, nie oznacza to życia w skrajnym ubóstwie. Ich potrzeby wspólnotowe są zaspokajane zgodnie z zasadami życia monastycznego. Dla nich nie chodzi o zysk finansowy, ale o misję duchową.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News