„To zabrzmi bardzo lewicowo”. Glapiński podał receptę na naprawę rynku mieszkaniowego

– Nasz rynek mieszkaniowy i sposób nabywania mieszkań jest w złym znaczeniu tego słowa oryginalny – mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes NBP Adam Glapiński. I ujawnił, co jego zdaniem trzeba zrobić, by Polacy mieli gdzie tanio mieszkać.

"To zabrzmi bardzo lewicowo". Glapiński podał receptę na naprawę rynku mieszkaniowego (Agencja Wyborcza.pl, PAP, Maciek Jazwiecki, Radek Pietruszka)

Podczas konferencji po środowej decyzji RPP ws. stóp procentowych Glapiński dostał pytanie o inne niż inflacja powody wysokiego oprocentowania kredytów hipotecznych w Polsce. Według raportu Europejskiego Banku Centralnego w ostatnich miesiącach to oprocentowanie jest w naszym kraju najwyższe w całej Europie.

Nasz rynek mieszkaniowy i sposób nabywania mieszkań jest w złym znaczeniu tego słowa oryginalny i nie jest dobry – stwierdził w odpowiedzi prezes NBP. – Jakie są powody? NBP dysponuje tylko jednym środkiem oddziaływania na to, czyli stopami procentowymi. I mam nadzieję, że jak zaczniemy obniżać te stopy, to pewne obniżenie będzie, ale to nadal będą najwyższe w Europie. Reszta należy do banków – dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Co dalej z funduszem kościelnym? "Boją się biskupów"

– Banki to są przedsięwzięcia prywatne nakierowane na zysk. Czasami opinia publiczna jakoś mylnie patrzy na banki jako na takie instytucje większego pożytku i oczekuje, że one będą miały jakieś miłosierne podejście. Banki i zarządy są według kodeksu odpowiedzialne za zysk – zaznaczył. – Jak mogą tak wysoko oprocentować, to oprocentowują. Pytanie, dlaczego w innych krajach nie mogą – dodał.

„To by coś pomogło”

I wyjaśnił, co jego zdaniem trzeba zmienić, by poprawić sytuację na rynku mieszkaniowym. – Ale powtarzam, to jest moje prywatne zdanie, bo wiecie, że byłem kiedyś w moim długim życiu przez rok ministrem budownictwa – zaznaczył.

– Uprzedzam, to zabrzmi bardzo lewicowo, w duchu jednego z ugrupowań zresztą. Według mnie tym, co w Polsce powinno być natychmiast zrobione, to przekształcenie systemu prawnego w ten sposób, żeby uruchomić na bardzo dużą skalę budownictwo socjalne. Żeby w każdym mieście co roku powstawało ileś tam tysięcy mieszkań budownictwa socjalnego na tani wynajem. To by coś pomogło w sytuacji Polaków – stwierdził prezes NBP.

– Ale to jest skomplikowane, to jest bardzo polityczne, jest szczególnie silna pozycja deweloperów w Polsce i lobby mieszkaniowego. Miasta się nie palą do taniego budownictwa, traktują tereny jako cenne dobro, którym handlują. Potrzebna jest ponadpartyjna ustawa i powinna w pierwszym punkcie obejmować tanie budownictwo. Potrzebna jest ogromna liczba mieszkań na wynajem o regulowanym przez państwo czynszu – skwitował.

Stopy procentowe bez zmian

Przypomnijmy, w środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na poziomie 5,75 proc. Decyzja była zgodna z przewidywaniami analityków.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *