Szef NBP nie stawi się na przesłuchanie. Adam Glapiński ma inne obowiązki

Prokuratura w Warszawie wskazała, że szef NBP Adam Glapiński nie pojawi się na przesłuchaniu w przyszłym tygodniu (jako świadek). Prezes Glapiński poinformował prokuraturę, że „ma inne obowiązki”. Zdjęcie

Szef Nbp Nie Stawi Si Na Przesuchanie Adam Glapiski Ma Inne Obowizki C839284, NEWSFIN

Prezes NBP Adam Glapiński / Mateusz Włodarczyk/NurPhoto / AFP Advertisement

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński miał zostać przesłuchany w charakterze świadka we wtorek 8 lipca. Mimo to wysłał pismo, w którym wskazał, że ma inne zobowiązania i nie będzie mógł uczestniczyć w rozprawie, poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prokurator Piotr Antoni Skiba.

Prezes Narodowego Banku Polskiego miał zostać przesłuchany jako świadek we wtorek 8 lipca. Jednak wysłał nam list, w którym zaproponował trzy alternatywne daty, wyjaśniając, że we wtorek ma inne obowiązki” – stwierdził Skiba.

12 czerwca NBP poinformował, że prokurator, w asyście organów ścigania, zażądał i zajął dokumenty dotyczące Rady Polityki Pieniężnej w związku ze śledztwem w sprawie potencjalnego ujawnienia informacji niejawnych. Bank centralny wyraził, że działania podjęte przez prokuraturę były „niewłaściwe do jej celu i charakteru, niezgodne z zasadami efektywności proceduralnej i niezgodne z przyjętymi standardami postępowania w podobnych przypadkach”. NBP oświadczył, że poinformuje Europejski Bank Centralny o tej sprawie.

Reklama

Prokurator Izabela Dołgań-Szymańska wspomniała, że w związku z postępowaniem przygotowawczym prokuratura dwukrotnie zwróciła się do organów NBP z wnioskiem o udostępnienie dokumentacji niezbędnej do ustaleń faktycznych w śledztwie. Jednak, jak poinformowała prokurator Dołgań-Szymańska, z uwagi na dwukrotną odmowę udostępnienia żądanej dokumentacji, prokurator dokonał formalnego zatrzymania dokumentów, zgodnie z odpowiednimi przepisami Kodeksu postępowania karnego.

Prezydent Glapiński wezwany do prokuratury w sprawie śledztwa dotyczącego ujawnienia informacji niejawnych

Podkreśliła również, że „żaden przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego nie zgłosił zastrzeżeń do protokołu z tego posiedzenia”.

Następnego dnia, 13 czerwca, Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała komunikat wskazujący, że trwa śledztwo w sprawie ujawnienia informacji niejawnych oznaczonych klauzulą „tajne” w studiu Radia Lublin we wrześniu 2023 r. Informacje, które rzekomo ujawnił członek MPC, dotyczyły poufnej części posiedzenia Rady. Powiadomienie w sprawie złożył jeden z członków MPC.

Według prokuratury dokumentacja została dostarczona dobrowolnie, „żaden z pracowników NBP nie zgłosił sprzeciwu wobec protokołu i nie kwestionował dokładności, zasadności ani legalności tego działania”. Działania prokuratury nie miały na celu zakłócenia działalności banku.

***

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Kontrole graniczne będą miały wpływ na operatorów Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *