Chiny liczą na „bardziej konstruktywną” rolę Polski podczas jej prezydencji w UE, aby wzmocnić relacje między Pekinem a Brukselą, jak stwierdził minister spraw zagranicznych Wang Yi podczas rozmowy telefonicznej z polskim ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim w poniedziałek. Wang zapewnił, że Chiny są zobowiązane do zajęcia się politycznym rozwiązaniem kryzysu na Ukrainie.
/ NICOLAS TUCAT / AFP
W komunikacie chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podkreślono, że Polska jest postrzegana jako „ważny partner strategiczny” Chin w Europie.
Minister Wang przekazał, że Pekin chce podtrzymywać kontakty na wysokim szczeblu i zacieśniać współpracę.
Chiny liczą na zwiększone zaangażowanie Polski. Sikorski otrzymał tę wiadomość bezpośrednio
„W tym roku przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a UE. Oczekujemy, że Polska, jako kraj sprawujący rotacyjne przewodnictwo w UE, odegra bardziej konstruktywną rolę w rozwijaniu stosunków chińsko-unijnych ” – miał powiedzieć Wang.
W odniesieniu do „kryzysu ukraińskiego”, który Pekin określa jako inwazję Rosji na Ukrainę, chiński minister zauważył, że niedawne wznowienie bezpośrednich rozmów między Rosją a Ukrainą „pomimo ich odmiennych poglądów, stanowi początkowy krok w kierunku pokoju”. Wspomniał, że Chiny „mają nadzieję, że obie strony będą nadal demonstrować swoją gotowość do dążenia do politycznego rozwiązania kryzysu poprzez trwający dialog, który zakończy się sprawiedliwym, trwałym i wiążącym porozumieniem pokojowym”.
Reklama
Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało również o dialogu szefów MSZ Polski i Chin za pośrednictwem wpisu na platformie X.
Zwiększać
„Dyskusja obejmowała m.in. zakończenie wojny na Ukrainie, znaczenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz bezpieczeństwo szlaków transportowych zarówno w Unii Europejskiej, jak i w Chińskiej Republice Ludowej” – oświadczyło ministerstwo.
Sikorski dla niemieckiego dziennika: Chiny mogą powstrzymać Putina
Ministerstwo poinformowało również, że Radosław Sikorski ponowił zaproszenie szefa chińskiej dyplomacji do odwiedzenia Polski .
W sobotę niemiecki dziennik Tagesspiegel opublikował wywiad z polskim ministrem spraw zagranicznych. W wywiadzie tym Sikorski wyraził pogląd, że biorąc pod uwagę potrzebę wywierania presji na Rosję, aby zakończyła konflikt z Ukrainą, „ krajem, który mógłby zakończyć wojnę i powstrzymać Putina, są Chiny ”.
„Obecnie Rosja jest ekonomicznym wasalem Chin (…). Gdyby Chiny zagroziły embargiem handlowym, Rosja nie miałaby innego wyjścia, jak się podporządkować. Niemniej jednak, na razie, nie wydaje się to prawdopodobne” – powiedział Sikorski dla „Tagesspiegel”.
Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. INTERIA.PL