Ministerstwo Rozwoju i Technologii podejmuje kolejną próbę wprowadzenia w Polsce giełdowych spółek, za których pośrednictwem można inwestować w nieruchomości – według wstępnych założeń nie tylko mieszkaniowe – informuje w piątkowym wydaniu „Puls Biznesu”.
REIT (Real Estate Investment Trust) to podmiot, który inwestuje w nieruchomości (Adobe Stock, Tomasz Warszewski)
Jak pisze gazeta, Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju, przedstawił wstępne założenia przepisów o spółkach inwestujących w najem nieruchomości (SINN w Polsce, za granicą REIT).
Ruszyły prace nad ustawą o REIT-ach
W dzienniku czytamy, że SINN mają być spółkami akcyjnymi z kapitałem zakładowym minimum 100 mln zł. Ich rejestr ma być prowadzony przez KNF we współpracy z GPW. Mają inwestować wyłącznie w aktywa przynoszące dochód i płacić 10-procentowy podatek od dywidendy w chwili jej wypłaty. Gazeta zaznacza, że dla udziałowców dywidenda będzie wolna od opodatkowania. Dodała, że SINN mają na nią obligatoryjnie przeznaczać 90 proc. skonsolidowanego zysku (skorygowanego do poziomu posiadanej gotówki).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
Jak podał „PB”, podstawą do wyliczenia zysku mają być przychody spółki pomniejszone o koszty związane z prowadzeniem działalności z wyjątkiem amortyzacji. We wstępnych założeniach do projektu ustawy przewidziano też maksymalny poziom zadłużenia SINN na poziomie 50 proc. wartości portfela nieruchomości.
W 2022 roku Ministerstwo Finansów wstrzymało prace nad ustawą o REIT-ach.
Wtedy resort informował, że prace „zostały wstrzymane, również ze względu na niepewność otoczenia makroekonomicznego wynikającą z zaistniałych wydarzeń o charakterze globalnym”.
REIT (Real Estate Investment Trust) to podmiot, który inwestuje w nieruchomości po to, aby uzyskiwać dochody z najmu. REIT-y mogą być notowane na giełdzie jak spółki.