Polityczna walka o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Duda nie wyklucza „nie”, a Tusk reaguje

Premier Donald Tusk oświadczył, że jeśli prezydent Andrzej Duda zawetuje ustawę mającą na celu zmniejszenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców, rząd powróci do tej kwestii po wyborach prezydenckich. Oczekuje się, że nowelizacja przyniesie korzyści 2,5 mln przedsiębiorstwom i spowoduje roczny wpływ na budżet w wysokości 4,6 mld zł.

Zdjęcie

Polityczna Walka O Skadki Na Ubezpieczenie Zdrowotne Duda Nie Wyklucza Nie A Tusk Reaguje 4fc7279, NEWSFIN

Donald Tusk oświadczył, że kwestia składek na ubezpieczenie zdrowotne zostanie ponownie rozpatrzona po wyborach prezydenckich, jeśli Andrzej Duda ją zawetuje / Andrzej Iwanczuk / Reporter / Reporter Reklama

Debata wokół redukcji składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców nabiera tempa. Premier Donald Tusk złożył oświadczenie w tej sprawie, jednocześnie krytykując stanowisko Andrzeja Dudy . Niemniej jednak, pomimo poparcia rządzącej koalicji , propozycja ta spotyka się ze sprzeciwem zarówno ze strony pracowników służby zdrowia, jak i części opozycji.

Rząd kontra Pałac Prezydencki w sprawie składek na ubezpieczenie zdrowotne

Premier Donald Tusk wyraził dezaprobatę dla zapowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej jego zamiaru zawetowania ustawy mającej na celu obniżenie składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców. Jak wskazał szef rządu, jeśli prezydent rzeczywiście będzie blokował przepisy, rząd ponownie zajmie się tą kwestią po wyborach prezydenckich .

Reklama

„Pozostało 105 dni. Czy wytrzymasz ?” – napisał premier na platformie X, nawiązując do zakończenia kadencji prezydenta. Tusk przypomniał, że obniżenie składki jest jedną z jego obietnic wyborczych.

Zwiększać

Sprzeciw wobec inicjatywy obniżenia składki na ubezpieczenie zdrowotne jest powszechny

Proponowana poprawka do ustawy o świadczeniach zdrowotnych spotkała się ze znacznym sprzeciwem stowarzyszeń medycznych, grup obrońców praw pacjentów i niektórych partii opozycyjnych. Organizacje takie jak Supreme Medical Chamber, OZZL Residents' Agreement i National Oncology Federation ostrzegają, że ta zmiana zaostrzy kryzys opieki zdrowotnej. Ponadto Senate Legislative Office i partnerzy społeczni z Social Dialogue Council zwrócili uwagę na brak konsultacji publicznych w trakcie procesu legislacyjnego, co może budzić obawy dotyczące jego zgodności z konstytucją.

Polityczny konflikt o składki na ubezpieczenie zdrowotne sięga dalej. Andrzej Duda niedawno przeprowadził rozmowy z Adrianem Zandbergiem i Magdaleną Biejat, podczas których kandydaci na prezydenta nalegali, aby obecny szef państwa odrzucił obniżkę składek, którą Sejm już zatwierdził.

„Minister Domański po prostu nie mówi prawdy, gdy twierdzi, że zna finansowe implikacje tej zmiany , ponieważ nie mamy jasności co do tego, ile osób zdecyduje się na jednoosobową działalność gospodarczą zamiast tradycyjnego zatrudnienia w nadchodzących latach” – stwierdził polityk Lewicy po wyjściu z Pałacu Prezydenckiego. Magdalena Biejat podkreśliła, że system opieki zdrowotnej wymaga odbudowy, a nie demontażu.

Główne zasady i implikacje proponowanej poprawki

Obecnie składka na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w Polsce jest ustalana według wybranej przez nich metody opodatkowania . Osoby wybierające skalę podatkową płacą 9-procentową składkę liczoną od dochodu, bez możliwości odliczenia jej od podatku. Przedsiębiorcy korzystający z liniowego systemu podatkowego płacą 4,9 proc. swojego dochodu. Ci, którzy deklarują ryczałt na podstawie przychodów ewidencjonowanych, płacą składkę według systemu trzystopniowego, w zależności od rocznego poziomu dochodu. Przepisy ustanowione w 2022 r. przez rząd PiS spotkały się z krytyką wielu przedsiębiorców, którzy uznali je za nieproporcjonalne i uciążliwe, szczególnie dla małych firm o ograniczonych dochodach.

Poprawka uzyskała poparcie KO, Polska 2050-TD i PSL-TD, podczas gdy posłowie PiS, Lewica i Razem byli jej przeciwni. Konfederacja wstrzymała się od głosu. Przyszłość ustawodawstwa zależy od decyzji prezydenta, ponieważ Andrzej Duda nie wykluczył weta, co wywołało spór polityczny z premierem Donaldem Tuskiem.

Propozycja obejmuje dwuczęściową strukturę składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców:

  • składnik ryczałtowy: 9 proc. od 75 proc. płacy minimalnej,
  • składowa procentowa: 4,9% nadwyżki dochodu (dla podatników PIT) lub 3,5% nadwyżki dochodu (dla podatników rozliczających się ryczałtem).

Poprawka nie dotyczy pracowników etatowych i emerytów – ich składki pozostaną takie same. Nowe przepisy mają objąć 2,5 mln przedsiębiorstw i mają wejść w życie w 2026 r., chociaż potencjalne weto Andrzeja Dudy budzi wątpliwości co do harmonogramu zaproponowanego przez rząd. Przewidywany wpływ na budżet wynosi 4,6 mld zł rocznie .

Agata Jaroszewska

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga obsługi JavaScript w Twojej przeglądarce. „Wydarzenia”: Ocena szkód po burzach na Podkarpaciu Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *