Ryszard Petru, członek partii Polska 2050, był gościem środowego wydania „Popołudniowej rozmowy w RMF FM”. Przewodniczący sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz Komisji Deregulacji omawiali m.in. propozycję Lewicy dotyczącą rozwiązania Funduszu Kościelnego. „Nie widzę uzasadnienia dla płacenia dodatkowych składek z Funduszu Kościelnego” – stwierdził. Zauważył również, że „Kościół katolicki jest bardzo zamożną organizacją, posiadającą znaczne aktywa, z których mógłby również generować dochód”.
/ Jacek Slomion / Reporter
Ryszard Petru na wstępie dyskusji wyjaśnił, że propozycje dotyczące deregulacji kierowane są do rządu. Te, które zostaną zaakceptowane , trafiają następnie do Sejmu i Komisji Deregulacyjnej . „Mamy zapewnienia od rządu i premiera Tuska, że wstępne projekty zespołu Rafała Brzoski zostaną przedstawione Sejmowi w kwietniu, a następnie mojej komisji” – dodał.
Petru o Funduszu Kościelnym: Nie widzę powodu, dla którego miałbym płacić więcej
Zapytany, czy poprze propozycję lewicy dotyczącą likwidacji Funduszu Kościelnego , Petru podkreślił, że „generalnie popiera”. „Oczywiście, szczegóły mają znaczenie. Nie widzę powodu, aby płacić dodatkowo za składki z Funduszu Kościelnego . Można to załatwić poprzez odliczenie podatkowe. (…) Rozumiem, że stanowi to wyzwanie dla mniejszych kościołów, ale Kościół katolicki jest bardzo bogatym podmiotem, ma znaczne aktywa, z których mógłby również czerpać dochód” – stwierdził poseł z Polski 2050.
Przeczytaj także: Rok temu powołano specjalny zespół ds. Funduszu Kościelnego. „Spotkał się dwa razy”
Reklama
Gospodarz programu zapytał również o podatek cyfrowy , który ostatnio stał się popularnym tematem. „Generalnie rzecz biorąc, sprzeciwiam się wszelkim nowym podatkom ” – oświadczył. Przyznał, że chociaż „rozumie problem dotyczący gigantów cyfrowych, którzy (…) unikają tutaj podatków”, prawdziwe pytanie dotyczy tego, w jaki sposób fundusze zostaną wykorzystane. Podkreślił chęć przejrzenia projektu ustawy.
Obniżka składek na ubezpieczenie zdrowotne. Petru: To wykończyło wielu przedsiębiorców
Jakie jest jego stanowisko w sprawie redukcji składek na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców ? „System opieki zdrowotnej jest źle zorganizowany. Bogatsi ludzie kupują abonamenty, omijają kolejki i otrzymują szybką obsługę, podczas gdy publiczna służba zdrowia zmaga się z finansowaniem niezbędnych zabiegów” – podkreślił Petru.
„Uważam, że ten wkład jest zmniejszany zbyt mało i powinien zostać zmniejszony dużo wcześniej. (…) Twierdzę, że wysoki wkład zniszczył wielu przedsiębiorców , pozbawiając ich rentowności (…)”, zauważył. Podkreślił również, że przedsiębiorcy nie tylko muszą płacić znaczne składki, ale często nie mają dostępu do pożyczek i nie cieszą się takim samym bezpieczeństwem pracy jak pracownicy etatowi.
Opodatkowanie banków. Polski MP 2050: Przerzucimy to na klientów
Poseł z Polski 2050 został zapytany o swoje przemyślenia na temat opodatkowania banków , a konkretnie wprowadzenia podatku od tzw. manny z nieba. „Mam odmienne zdanie w tej sprawie. Każdy dodatkowy podatek, szczególnie nałożony na banki, ostatecznie zostanie przerzucony na klientów . Manna z nieba zwykle wynika z niezwykle wysokich stóp procentowych Glapińskiego, które są szkodliwe zarówno dla polskich przedsiębiorstw, jak i polskich konsumentów” – zauważył.
Jakie jest jego zdanie na temat podatku katastralnego ? „W zasadzie jest to podatek, który powinien zastąpić inne podatki od nieruchomości; jednak do jego wprowadzenia należy podchodzić z dużą ostrożnością” – podkreślił Petru.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. Polsat News