Firma może wymagać zapłaty abonamentu. Karę zapłaci pracownik

Abonament RTV obowiązkiem pracownika w pracy? Istnieje taka możliwość, w której odbiornik w pracy może być zarejestrowany na osobę zatrudnioną w zakładzie pracy. Warto pamiętać, że obowiązek rejestracji dotyczy również radiotelefonów znajdujących się w samochodach służbowych.

Pracownicy i abonament RTV w pracy (Getty Images, Proximo)

Według informacji umieszczonych na stronie goniec.pl, pracodawcy mogą oczekiwać, że ich pracownicy zarejestrują prywatne sprzęty RTV na imię i nazwisko oraz adres przedsiębiorstwa, po czym będą odprowadzać abonament RTV. Dodatkowo pracodawca ma uprawnienie do zakazu używania urządzeń niewpisanych do rejestru.

W komunikacie wydanym przez Pocztę Polską znajdują się kluczowe dane dotyczące abonamentu RTV, zalecane jest przechowywanie dowodu rejestracji w miejscu pracy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ile można zarobić w Polsce na restauracji? Karol Okrasa w Biznes Klasie

Jeżeli w przedsiębiorstwie znajdują się odbiorniki RTV, to na pracodawcy ciąży obowiązek ich zarejestrowania i uiszczenia opłaty abonamentowej. Wysokość opłaty jest stała, niezależnie od liczby urządzeń. Nie można zapominać, iż ten sam obowiązek dotyczy radiotelefonów w autach służbowych.

Abonament RTV to opłata, którą muszą uiszczać praktycznie wszyscy użytkownicy sprzętów radiowych i telewizyjnych, włączając w to korzystających z TV kablowej, satelitarnej lub cyfrowej. Jak prezentują się stawki abonamentu RTV w roku 2024 i jak można dokonać płatności?

Abonament w 2024. Oto stawki

Według uregulowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 10 maja 2023, stawki za abonament w 2024 roku pozostają bez zmian w porównaniu do roku ubiegłego. Miesięczny koszt wynosi 8,70 zł za każdy odbiornik radiowy i 27,30 zł za telewizor czy kombinację odbiornika radiowego i telewizyjnego.

Możliwe jest dokonywanie opłat cyklicznie, co miesiąc, ale dostępna jest także opcja wpłaty za okres dłuższy niż miesiąc. Zgodnie z informacjami od Poczty Polskiej, abonent ma szansę na obniżkę, gdy dokona płatności z góry, do 25. dnia miesiąca poprzedzającego okres rozliczeniowy. Abonament RTV można uregulować na trzy sposoby: w jednostce pocztowej, za pośrednictwem Platformy Płatności dostępnej na witrynie internetowej Poczty Polskiej S.A. albo poprzez e-przelew.

Na stronie gov.pl, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podaje, iż pewne grupy osób mogą być zwolnione z ponoszenia kosztów abonamentowych. Wśród nich znajdują się osoby powyżej 75. roku życia, osoby po 60-tce mające emeryturę nie przekraczającą 50% średniego wynagrodzenia, osoby z pierwszą grupą niepełnosprawności, inwalidzi wojenni oraz wojskowi i pozostali, którzy zostali wpisani na listę uprawnionych do zwolnień.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *