Czy upór Donalda Trumpa w kwestii taryf celnych może utorować drogę nieoczekiwanemu sojuszowi między Brukselą a Pekinem? We wtorek (8 kwietnia) przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przeprowadziła rozmowę telefoniczną z premierem Chińskiej Republiki Ludowej Li Qiangiem, podczas której podkreśliła konieczność, aby UE i Chiny, jako dwa największe rynki na świecie, wspólnie opowiadały się za sprawiedliwymi globalnymi ramami handlowymi.
/ Rao Aimin/Xinhua News / AFP
Strona internetowa Komisji Europejskiej opublikowała transkrypt rozmowy, którą przewodnicząca KE Ursula von der Leyen odbyła z premierem Chin Li Qiangiem. Rok 2025 będzie rokiem obchodów 50. rocznicy stosunków dyplomatycznych między Unią Europejską a Chińską Republiką Ludową, a ta wzajemna relacja była głównym tematem ich dyskusji – jednak, jak stwierdzono w ogłoszeniu, poruszono również pilne kwestie globalne, które obecnie niepokoją światowych przywódców . Dyskusja naturalnie obejmowała taryfy wprowadzone przez prezydenta USA Donalda Trumpa .
Reklama
Znaczący dialog między Brukselą a Pekinem. Czy będzie jednolite stanowisko przeciwko taryfom Trumpa?
Według KE Ursula von der Leyen i Li Qiang przeprowadzili „konstruktywną dyskusję”, w trakcie której ocenili obecną sytuację „w kwestiach dwustronnych i globalnych”.
Przeczytaj: Niesnaski w raju. Czy Trump i Musk rozbieżnie podejdą do kwestii taryf? Media omawiają punkt sporny
Przewodniczący KE podkreślił krytyczne znaczenie stabilności i przewidywalności w gospodarce światowej – jak zauważono w oświadczeniu na stronie internetowej KE. „Odnosząc się do powszechnych zakłóceń spowodowanych przez taryfy celne USA, przewodnicząca von der Leyen podkreśliła obowiązek Europy i Chin , będących dwoma największymi rynkami świata, do promowania koncepcji solidnego, zreformowanego systemu handlowego, który jest wolny, uczciwy i sprawiedliwy dla wszystkich”.
Ursula von der Leyen zaapelowała również o negocjowanie rozwiązania obecnej sytuacji, aby uniknąć dalszej eskalacji wojen handlowych .
Nieprzewidziany sojusz Chin i UE? Polityka Trumpa może zmienić globalne sojusze
Szef KE podkreślił również znaczącą rolę, jaką Chiny mogłyby odegrać w zarządzaniu potencjalnym przekierowaniem towarów wynikającym z taryf USA – szczególnie w branżach, które już borykają się z globalnym nadmiarem mocy produkcyjnych. Oczekuje się, że von der Leyen i Li Qiang będą debatować nad ustanowieniem mechanizmu monitorowania takich przekierowań w globalnym przepływie towarów i usług – zapewniając, że wszelkie zmiany w globalnym handlu zostaną odpowiednio uznane.
Zobacz: Polityka Trumpa jest ciężarem dla multimiliarderów. Erodujące aktywa potentatów biznesowych
Ursula von der Leyen podkreśliła pilną potrzebę wdrożenia rozwiązań strukturalnych w celu przywrócenia równowagi w stosunkach handlowych między UE a Chinami oraz zapewnienia lepszego dostępu europejskich przedsiębiorstw, produktów i usług do rynku chińskiego .
Dyskusje UE-Chiny i nacisk na zamiar negocjacji z USA w sprawie taryf są zgodne z retoryką Brukseli do tej pory. W poniedziałek Ursula von der Leyen oświadczyła, że UE przedstawiła propozycję całkowitego wzajemnego zwolnienia z taryf na towary przemysłowe dla Stanów Zjednoczonych – i chociaż „nie otrzymała odpowiedniej odpowiedzi”, UE pozostaje gotowa do negocjacji z Waszyngtonem. Zauważyła, że UE „zawsze jest otwarta na uczciwą umowę”. Jednocześnie pojawiły się sygnały o potencjalnym opublikowaniu listy taryf odwetowych przez UE, mającej na celu zasygnalizowanie Białemu Domowi, że Europa zamierza chronić swoje interesy.
Odtwarzacz wideo wymaga włączonej obsługi JavaScript w przeglądarce. INTERIA.PL