Chińskie władze prowadzą wstępne rozmowy na temat sprzedaży TikToka miliarderowi Elonowi Muskowi – podał we wtorek Bloomberg. Amerykanie postawili ultimatum: albo amerykański oddział TikToka zostanie sprzedany albo zakażą używania aplikacji w kraju. Ostateczna decyzja w tej sprawie ma zapaść do 19 stycznia.
Elon Musk ma już X (dawnego Twittera), teraz przejmie TikToka? (GETTY, Jean Catuffe, GC Images, Jaap Arriens, NurPhoto)
Według Bloomberga TikTok mógłby zostać sprzedany w drodze przetargu lub na mocy porozumienia z amerykańskim rządem. Zdaniem autorów artykułu to może sugerować, że przyszłość aplikacji nie leży wyłącznie w rękach jej macierzystej spółki ByteDance. Jak zaznaczono, chiński rząd posiada tzw. złotą akcję, która daje mu wpływ na strategiczne decyzje firmy.
Bloomberg informuje, że szansę na zakup kontrowersyjnej aplikacji (konkretnie jej amerykańskiej części) ma Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie i od wielu miesięcy jeden z najbliższych współpracowników prezydenta-elekta Donalda Trumpa. Chińczycy mieli rozpocząć z nim rozmowy na ten temat.
Bloomberg: Chiny rozmawiają z Muskiem o sprzedaży TikToka
Potencjalny zakup przez Elona Muska TikToka, który tylko w USA ma ponad 170 mln użytkowników, może poważnie wzmocnić platformę X, której Musk jest właścicielem – zauważa Bloomberg. Miliarder założył także firmę zajmującą się sztuczną inteligencją xAI, która mogłaby korzystać z danych generowanych przez chińską aplikację.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Potentat rynku makaronów wskazuje duży problem polskiego rolnictwa. Zenon Daniłowski w Biznes Klasie
Jak wskazuje Bloomberg, chińskie władze do tej pory nie osiągnęły konsensusu co do działań w sprawie TikToka i amerykańskiego ultimatum. Nie jest jasne, w jakim stopniu spółka ByteDance jest świadoma rozmów między Muskiem a Pekinem. Nie wiadomo też, czy Musk, TikTok i ByteDance dyskutowali o warunkach ewentualnej umowy.
„Nie można od nas oczekiwać, że będziemy komentować czystą fikcję” – tak rzecznik TikToka skomentował doniesienia Bloomberga. We wcześniejszych oświadczeniach firma podkreślała, że udział chińskiego rządu w strukturze własnościowej ByteDance nie ma wpływu na globalne operacje spółki poza Chinami, w tym dotyczące TikToka.
Musk, X oraz chińskie ministerstwo cyberprzestrzeni i handlu jak dotąd nie skomentowały sprawy.
TikTok ma coraz mniej czasu
Analitycy Bloomberga oszacowali wartość amerykańskich operacji TikToka na ok. 40-50 mld dol. w 2024 r. Jak zauważyli, to znaczna suma nawet dla najbogatszego człowieka na świecie. Musk zapłacił 44 mld dol. za Twittera (obecnie X) i nadal spłaca zaciągnięte na ten zakup pożyczki.
Zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego USA ByteDance ma czas na sprzedanie swojego amerykańskiego oddziału do 19 stycznia, tego dnia w życie ma wejść ustawa zakazująca TikToka w USA. Spółka odwołała się od tego postanowienia, argumentując, że narusza ono prawo do wolności słowa. Donald Trump, który 20 stycznia zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA, zaapelował o to, by wstrzymać wejście przepisów w życie, by jego administracja miała więcej czasu na wypracowanie „politycznego rozwiązania”.