Niektóre decyzje skarbowe mogły być zatwierdzone przez naczelnika niewłaściwego urzędu, co może spowodować przedawnienie zobowiązań podatkowych. W rezultacie fiskus może zostać zmuszony do zwrotu pieniędzy podatnikom. Kwestię tę rozstrzygnie uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Błąd skarbówki. Podatnicy dostaną zwrot pieniędzy? (Adobe Stock, Andrzej Rostek)
Na początku lipca jeden z zespołów NSA zdecydował się zadać pytanie prawne, które może mieć istotne znaczenie dla Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Pytanie dotyczy uprawnień naczelnika urzędu skarbowego do nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celno-skarbowego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zbudował kinowego giganta. Ten film zmienił historię
Jeżeli sąd uzna te działania za nieprawidłowe, może to oznaczać, że fiskus nieprawidłowo przerwał bieg przedawnienia licznych zobowiązań podatkowych. Jak wyjaśnia doradca podatkowy z MDDP, Jakub Warnieło, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, w przypadku potwierdzenia błędów, wiele zaległości mogło przedawnić się szybciej, niż przewidywała to skarbówka, co oznacza zwrot zapłaconych przez podatników kwot wraz z odsetkami.
Ekspert tłumaczy, że skoro w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej nie ma przepisów odpowiadających tym z ustawy o kontroli skarbowej, to naczelnik urzędu skarbowego nie może domniemywać uprawnień do nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności.
Jeżeli NSA uzna, że organy podatkowe działały poza swoimi kompetencjami, decyzje te oraz ich następstwa muszą zostać zniesione, aby podatnicy nie ponosili konsekwencji działań urzędników.
Co to jest rygor natychmiastowej wykonalności?
„Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśnia, że rygor natychmiastowej wykonalności jest mechanizmem, który pozwala urzędowi skarbowemu na egzekwowanie zaległych podatków, zanim decyzja stanie się ostateczna. Jest on stosowany w specyficznych sytuacjach, na przykład, gdy do przedawnienia zobowiązania pozostają mniej niż trzy miesiące.
Problem ten pojawił się po zmianie przepisów w 2017 roku, kiedy naczelnik urzędu celno-skarbowego zaczął wydawać decyzje wymiarowe. Kwestia nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności przez naczelnika urzędu skarbowego pozostała jednak niejasna. Wcześniej przepisy jednoznacznie wskazywały, kto ma nadawać rygor, ale po zmianie przepisów pojawiły się wątpliwości, które teraz mają zostać rozstrzygnięte przez uchwałę NSA.