Skarbówka zagląda na konta podatników. Oto dane dotyczące liczby „wejść”

Skarbówka bez informowania właściciela rachunku bankowego może zrobić przegląd transakcji i posiadanych produktów. Ministerstwo Finansów opublikowało dane dotyczące liczby "wejść" na konta osobiste podatników w ramach nowych uprawnień. 

Skarboacutewka Zaglada Na Konta Podatnikoacutew Oto Dane Dotyczace Liczby Wejsc Cf2e743, NEWSFIN

fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Po zmianie przepisów, która weszła w życie w lipcu ubiegłego roku, urzędnicy mogą sprawdzić konto osobiste każdego podatnika podejrzanego o popełnienie przestępstwa. Fiskus nie musi uprzedzać właściciela rachunku o przeprowadzanej weryfikacji, podczas której ma pełny wgląd w historię transakcji, liczbę posiadanych produktów bankowych: konta osobiste i oszczędnościowe, kredyty konsumpcyjne i hipoteczne. 

Według danych Ministerstwa Finansów opublikowanych przez portal Business Insider wynika, że w okresie od lipca 2022 r. do lipca 2023 r. skarbówka "weszła" na rachunki bankowe 212 podatników. 

Skala prześwietlania rachunków bankowych osób fizycznych nie jest znacząca, uważa Michał Roszkowski, radca prawny, doradca podatkowy i partner w Accreo cytowany przez BI. Ekspert wskazuje również, że średnio w ciągu ostatnich 12 miesięcy, w trakcie prowadzonych postępowań przygotowawczych oraz czynności wyjaśniających organy podatkowe sprawdzały rachunki w około 1 proc. przypadków. Można postawić tezę, że instytucja ta nie jest na razie nadużywana.  

Z drugiej strony znacząco, bo o 26 proc. wzrosła liczba wszczętych postępowań przygotowawczych. "Dane MF pokazują, że to powszechnie wykorzystywane narzędzie, a groźba kary z KKS może być realna" – komentuje Michał Goj, doradca podatkowy i partner w EY na łamach BI. '

Celem wszczynania postępowań przygotowawczych w sprawie KKS jest zawieszenia biegu terminu przedawnienia. W ten sposób skarbówka ma więcej czasu na dokończenie postępowania podatkowego, a nie na postawienie zarzutów karnoskarbowych.

DF


Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *