Błąd skarbówki. Podatnicy dostaną zwrot pieniędzy? Jest decyzja NSA

Październikowa uchwała NSA oznacza, że skarbówka nie musi oddawać podatnikom pieniędzy zajętych na podstawie postanowień podpisanych przez naczelników urzędów skarbowych. Postanowienia były i są ważne, fiskus ściągnął pieniądze zgodnie z prawem – wskazał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Błąd skarbówki. Podatnicy dostaną zwrot pieniędzy? (Adobe Stock, Pawel Kacperek)

NSA skutecznie zapobiegł przedawnieniu części zobowiązań podatkowych. Dzięki temu skarbówce udało się „uratować” prawie 1 tys. postanowień dotyczących ok. 2,4 mld zł – podał „DGP”.

Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego ma znaczenie również dla spraw, które są w toku.

Gdyby NSA orzekł inaczej, skutki byłyby niewyobrażalne. Okazałoby się, że część postanowień podpisanych przez naczelników urzędów skarbowych byłaby nieważna. Chodzi o tę część, która dotyczy nadania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celnoskarbowego. Bo tu jest problem – czytamy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sprzedaje 15 tysięcy okularów miesięcznie. "Marża sięga 90 proc."

O jaką sprawę chodzi?

Przypomnijmy, że na początku lipca jeden z zespołów NSA zdecydował się skierować pytanie prawne dotyczące uprawnień naczelnika urzędu skarbowego w zakresie nadawania rygoru natychmiastowej wykonalności decyzjom wydanym przez naczelnika urzędu celno-skarbowego. Problem pojawił się po zmianie przepisów w 2017 roku, kiedy kompetencje organów podatkowych zostały zreorganizowane.

Jeżeli NSA uznało, że działania organów skarbowych były niezgodne z prawem, mogłoby to oznaczać, że wiele decyzji przerywających bieg przedawnienia zobowiązań podatkowych było nieważnych. W efekcie podatnicy mogliby domagać się zwrotu zapłaconych kwot wraz z odsetkami.

Ekspert podatkowy Jakub Warnieło tłumaczył w rozmowie z „DGP”, że brak jasnych przepisów w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej sprawiło, że nie można domniemywać kompetencji urzędników w kwestii nadawania rygoru. W przypadku potwierdzenia przez NSA, że organy działały poza swoimi uprawnieniami, decyzje te oraz ich następstwa zostałyby uchylone.

W praktyce oznaczałoby to, że zobowiązania podatkowe mogły przedawnić się szybciej, a podatnicy mieliby prawo domagać się zwrotu niesłusznie zapłaconych kwot.

Rygor natychmiastowej wykonalności – co to jest?

„Dziennik Gazeta Prawna” wyjaśnia, że rygor natychmiastowej wykonalności jest mechanizmem, który pozwala urzędowi skarbowemu na egzekwowanie zaległych podatków, zanim decyzja stanie się ostateczna. Jest on stosowany w specyficznych sytuacjach, na przykład, gdy do przedawnienia zobowiązania pozostają mniej niż trzy miesiące.

Dotychczas przepisy jasno określały, które organy mają prawo nadawać rygor natychmiastowej wykonalności. Po zmianach w 2017 roku pojawiły się jednak wątpliwości, czy naczelnik urzędu skarbowego może wykonywać te działania wobec decyzji wydawanych przez naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *