1 października zmianie ulegną m.in. kary za przestępstwa gospodarcze. Krąg osób, które mogą zostać objęte zaostrzoną odpowiedzialnością, jest bardzo szeroki – ostrzega Robert Nogacki, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec.
1 października znaczącemu zaostrzeniu ulegają kary za przestępstwa gospodarcze (Getty Images, Sean Gallup)
1 października 2023 roku w życie wejdą nowe przepisy, które przewidują zaostrzenie kar za przestępstwa gospodarcze. „Osoba zajmująca kierownicze stanowisko w firmie, która zażąda lub przyjmie korzyść majątkową lub osobistą, czym narazi przedsiębiorstwo na szkodę przekraczającą 5 mln zł, podlegać będzie karze pozbawiania wolności od 3 do 20 lat” – wyjaśnia Robert Nogacki, radca prawny, partner zarządzający w Kancelarii Prawnej Skarbiec. Dziś kara jest krótsza – może wynieść 8 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Robert Telus: afera wizowa to afera medialna. Mówi o "wypalaniu żelazem"
25 lat więzienia za przestępstwo gospodarcze. Od 1 października
Ponadto za przyjęcie korzyści majątkowej w mniejszej wysokości – ponad 200 tys. zł– górna granica kary również została zmieniona. Za to przestępstwo grozić będzie już nie 12 a 15 lat więzienia.
W nowych przepisach szczególny nacisk położony jest na zwalczanie przestępstw polegających na wykorzystaniu specjalistycznej wiedzy – dotyczącej np. rynków finansowych, prawa, bankowości, czy systemu podatkowego.
Prokuratorzy otrzymali wytyczne, by w prowadzonych w zakresie white collar crimes postępowaniach domagać się najsurowszych kar dla sprawców, nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo grzywna w 2023 r. może wynieść nawet 50 mln zł – pisze skert Skarbca.
„Szeroki krąg osób objętych przepisami”
Surowe kary nie będą grozić wyłącznie osobom na wysokich stanowiskach. „Krąg osób, które mogą zostać objęte zaostrzoną odpowiedzialnością, jest bardzo szeroki i nie ogranicza się stricte do kierowników i managerów zatrudnionych w jednostkach” – pisze autor analizy.
Zgodnie z brzmieniem art. 296a § 1 k.k. obejmuje również osoby, które łączy z firmą stosunek pracy, umowy o dzieło lub zlecenia – podkreśla Robert Nogacki.
Dlaczego rząd postanowił tak stanowczo zaostrzyć regulacje? Jak zauważają eksperci kancelarii Ślązak, Zapiór i Partnerzy, w ciągu ostatniej dekady, skala popełnionych i ujawnionych przestępstw finansowych znacząco wzrosła. „Z całą pewnością przestępstwa gospodarcze stanowią duże zagrożenie dla bezpieczeństwa obrotu prawnego, głównie z uwagi na generowanie wysokich kwot, a w konsekwencji poważnych strat ekonomicznych” – czytamy w analizie.
Zmian, które wprowadzą przepisy wchodzące w życie w przyszłym tygodniu, będzie więcej. Od 1 października grozić będzie też kara pozbawienia wolności za uchylanie się od wykonania wyroku orzeczonego przez sąd na rzecz osoby pokrzywdzonej lub dla niej najbliższej