Orlen i Northland Power rozpoczęły budowę pierwszej polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku – Baltic Power. Inwestycja o mocy 1,2 GW ma ruszyć w 2026 r. i zasilić 1,5 mln gospodarstw domowych. Obecnie instalowane są fundamenty pod turbiny.
11 statków ruszyło w morze. Na Bałtyku startuje wielka inwestycja Orlenu (Materiały prasowe, Orlen)
Orlen i kanadyjska firma Northland Power rozpoczęły budowę pierwszej farmy wiatrowej na polskich wodach Bałtyku. Farma Baltic Power, o planowanej mocy 1,2 GW, ma rozpocząć produkcję energii w 2026 r., co pozwoli na zasilenie ponad 1,5 mln gospodarstw domowych. Obecnie na miejscu instalowane są fundamenty – dotychczas zamontowano 2 z 78 monopali, na których osadzone zostaną turbiny o mocy 15 MW każda.
Jak podkreśla Orlen, projekt Baltic Power to najbardziej zaawansowana inwestycja w morską energetykę wiatrową w Polsce. Prezes koncernu, Ireneusz Fąfara, podkreślił, że prace prowadzone w 2025 r. będą kluczowe dla całego przedsięwzięcia.
Setki naszych pracowników będzie prowadziło największe w historii prace instalacyjne na morzu, by już w 2026 r. po raz pierwszy energia z Bałtyku popłynęła do odbiorców – zaznaczył Fąfara.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także: Zbudował potężny biznes. Grzmi ws. cen energii. "Poważne państwo nie gra na loterii"
Prezes Northland Power, Christine Healy, określiła rozpoczęcie instalacji fundamentów jako „ważny moment w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce„. Wskazała również na znaczenie współpracy między Northland a Orlenem, podkreślając wspólne zaangażowanie w przyszłość energetyczną Polski.
Potężna inwestycja
Morski plac budowy farmy Baltic Power obejmuje obszar około 130 km kw., położony 23 km na północ od linii brzegowej Bałtyku, w rejonie Choczewa i Łeby. Fundamenty, które są osadzane przez pływający dźwig, ważą do 1700 ton i mają średnicę ponad 9 metrów.
Na miejscu pracuje kilkanaście jednostek wspierających, w tym statki transportowe, holowniki oraz jednostki do monitoringu środowiskowego. Całość działań koordynuje Morskie Centrum Koordynacyjne Baltic Power.
Orlen zaznacza, że projekt farmy zakłada maksymalne wykorzystanie krajowych dostawców – kluczowe komponenty, takie jak gondole turbin, kable, stalowe konstrukcje morskich stacji odbiorczych czy fundamenty, są produkowane m.in. w Szczecinie, Bydgoszczy, Trójmieście i Żarach. W ramach inwestycji powstaną także morskie stacje elektroenergetyczne oraz system kablowy do przesyłu energii na ląd.
Orlen i Northland Power zawarły umowę o partnerstwie w 2021 r., a farma Baltic Power ma dostarczać rocznie około 4000 GWh zeroemisyjnej energii, co pozwoli na ograniczenie emisji CO2 o 2,8 mln ton rocznie. Morska energetyka wiatrowa jest kluczowym elementem nowej strategii Orlenu, który planuje realizację ponad 4 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku.