Zmarła Krystyna Koelner, założycielka giełdowej spółki Rawlplug. Informację o śmierci założycielki i przewodniczącej rady nadzorczej firmy podała w komunikacie giełdowym spółka. Koelner wraz z mężem założyła firmę, której udało się przejść z garażowej produkcji do pozycji międzynarodowego potentata na rynku mocowań budowlanych.
/Rawlplug/Facebook, Bartek Sadowski/Forum /
„Zarząd Rawlplug z wielkim smutkiem informuje o otrzymaniu informacji o śmierci przewodniczącej rady nadzorczej pani Krystyny Koelner” – podała w poniedziałek spółki. Krystyna Koelner była wieloletnią członkinią rady nadzorczej notowanej na polskiej giełdzie spółki, którą założyła w latach 80. wraz z mężem.
„W związku z powyższym spółka informuje, że w skład jej rady nadzorczej wchodzi obecnie 5 członków (…). Rada nadzorcza jest zdolna do podejmowania wszelkich czynności przewidzianych przez prawo” – podano także.
Wiedziała, że wyleci z pracy. Więc założyła firmę
Rawlplug to wrocławska spółka zajmująca się produkcją mocowań budowlanych. Dziś jest notowana na giełdzie, a do tego jest jednym z największych europejskich producentów w branży. Polska firma sprzedaje swoje produkty na kilku kontynentach.
Reklama
Początki firmy były dużo skromniejsze. Urodzona w 1937 roku Krystyna Koelner swoją karierę zaczynała jako nauczycielka. W szkole pracowała od 1961 do 1983 roku. Osierocona podczas wojny, wychowywała się w domu dziecka na Dolnym Śląsku – wskazuje „Gazeta Wrocławska”. Koelner studia skończyła na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, gdzie trenowała piłkę ręczną. Grała także w reprezentacji Polski.
W latach 80. jej mąż pomagał „Solidarności” i organizował strajki na uczelni w trakcie stanu wojennego. Jak się okazuje, ta okoliczność mocno przyczyniła się do powstania firmy, która przez ostatnie lata przerodziła się z rodzinnej w kapitałową. – Wiedziałam, że wylecę z pracy. Więc najpierw wzięłam półroczny urlop dla podratowania zdrowia, potem sama odeszłam – relacjonowała Koelner w „Gazecie Wrocławskiej”.
Z garażu na giełdę. Od rodzinnej firmy do potentata
Po odejściu ze szkoły założyła firmę. Kupiła wraz z mężem wtryskarkę i zaczęła produkować artykuły z plastiku, na początku sama obsługując maszynę. Zarejestrowała swoją jednoosobową działalność w 1982 roku pod nazwą „Tworzywa Sztuczne”. Początkowo zajmowała się produkcją różnego typu plastikowych artykułów – guzików, doniczek czy uchwytów do kluczy. W 1987 roku przedsiębiorstwo całkowicie sprofilowało się na produkcję mocowań. „Zaczęło się w garażu, gdzie Krystyna Koelner produkowała kołki rozporowe” – opisuje historię firmy „Gazeta Wrocławska”.
W kolejnej dekadzie okazało się, że kołki rozporowe były strzałem w dziesiątkę. Firma zaczęła zatrudniać pracowników, rozrastać się i przejmować inne przedsiębiorstwa, polskie i zagraniczne. W 2004 roku założona przez Krystynę Koelner firma debiutowała na warszawskiej giełdzie, jeszcze pod nazwą Koelner SA. W 2005 roku spółka za 14,5 mln funtów, jak podaje „Parkiet”, kupiła brytyjską firmę Rawlplug, od której w toku przemian przejęła w 2013 roku także nazwę. Dodajmy, że słowo „rawlplug” po angielsku oznacza właśnie kołek rozporowy, czyli produkt, z którego znana jest założona w Polsce firma.
Obecnie grupa Rawlplug zatrudnia w 20 spółkach na całym świecie ok. 1,8 tys. osób, a jej asortyment obejmuje 30 tysięcy produktów – podaje firma. W 2012 roku śruby produkowane przez firmę zostały wykorzystane w łaziku NASA wysłanym na Marsa. Aktualnie prezesem spółki jest syn założycielki, Radosław Koelner, który wcześniej przez kilkanaście lat pełnił w niej rolę kierownika sprzedaży. W 2014 roku znalazł się na liście najbogatszych Polaków „Forbesa”. W 2015 roku na liście najbogatszych kobiet w Polsce znalazła się zaś Krystyna Koelner.