Na czwartek w samo południe zostało zwołane Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy PZU, największego polskiego ubezpieczyciela. W porządku obrad znalazły się m.in. zmiany w składzie rady nadzorczej. Zgodnie ze statutem spółki, to właśnie rada powołuje i odwołuje zarząd, w tym prezesa. Dlatego podobnie jak w przypadku innych spółek kontrolowanych przez Skarb Państwa, dzisiejsze zmiany w nadzorze mają kluczowe znaczenie dla tego, kto pokieruje Powszechnym Zakładem Ubezpieczeń. Głosami głównie Skarbu Państwa wybrano nową radę nadzorczą ubezpieczyciela. Zasiądzie w niej m.in. były szef SLD i były minister rolnictwa, Wojciech Olejniczak.
/123RF/PICSEL
Do pierwszych zmian kadrowych w radzie nadzorczej PZU doszło już w środę 14 lutego – Minister Aktywów Państwowych Borys Budka skorzystał z przysługujących mu uprawnień i odwołał z jej składu Pawła Góreckiego. Jednocześnie zgłosił dziewięciu kandydatów do rady.
Wśród nich znaleźli się: były szef SLD i były minister rolnictwa Wojciech Olejniczak, doktor nauk ekonomicznych Michał Jonczynski, weteran sektora usług finansowych, związany przez wiele lat z Avivą Adam Uszpolewicz, adwokatka Anita Elżanowska, radca prawny Michał Bernaczyk, członek Stowarzyszenia Niezależnych Członków Rad Nadzorczych Filip Gorczyca, profesor doktor habilitowany nauk ekonomicznych Andrzej Kaleta, radca prawny Małgorzata Kurzynoga oraz doktor nauk prawnych Anna Machnikowska.
Reklama
Dodatkowo w poniedziałek, 12 lutego, fundusz emerytalny Allianz Polska OFE, będący akcjonariuszem PZU, zgłosił kandydaturę Andrzeja Jarczyka na członka rady nadzorczej spółki. Był on prezesem kilku spółek ubezpieczeniowych – m.in. UNIQA TU SA, UNIQA Życie TU SA, a także Generali TU SA czy Generali Życie TU SA.
Kiedy NWZA przystępowało do obrad, w radzie nadzorczej PZU zasiadali: Robert Jastrzębski (przewodniczący), Agata Górnicka (sekretarz), a także Marcin Chludziński (odwołany niedawno były prezes operatora gazociągów przesyłowych Gaz-System, a wcześniej prezes KGHM), Marcin Kubicza, Krzysztof Opolski, Radosław Sierpiński, Józef Wierzbowski i Maciej Zaborowski. Za wyjątkiem Marcina Kubiczy wszyscy członkowie RN zostali odwołani w głosowaniach.
Następnie akcjonariusze przystąpili do głosowania nad kandydaturami do nadzoru zaproponowanymi przez Skarb Państwa. W toku głosowań wszyscy kandydaci zostali powołani w skład rady nadzorczej PZU.
Nominat Allianz Polska OFE nie został wybrany do RN.
Zarząd PZU wkrótce przejdzie kadrową rewolucję
Nowa rada nadzorcza wymieni – zapewne już wkrótce – zarząd PZU. Na jego czele stoi Beata Kozłowska-Chyła, doktor habilitowana nauk prawnych. Jej prawą ręką jest Tomasz Kulik, członek zarządu ds. finansowych, menedżer z wieloletnim doświadczeniem w pracy w instytucjach ubezpieczeniowych i finansowych.
W zarządzie PZU zasiadają też Maciej Rapkiewicz, Małgorzata Kot i Krzysztof Kozłowski – ale bardziej „medialnymi” nazwiskami są pozostali członkowie zarządu: Ernest Bejda – były szef CBA, Piotr Nowak – były minister rozwoju i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego i Małgorzata Sadurska – była posłanka PiS i była szefowa kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy. O tej ostatniej członkini zarządu PZU zrobiło się niedawno głośno po tym, jak tygodnik „Polityka” podał, że PZU opłaca jej mieszkanie w Warszawie jako jedynej osobie z zarządu, podczas gdy tylko w 2022 r. zarobiła ona w PZU 2 mln 362 tys. złotych – najwięcej ze wszystkich członków zarządu.
Grupa Kapitałowa PZU, w której Skarb Państwa ma ok. 34,2 proc. akcji, jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2010 r. spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i wchodzi w skład indeksu blue chipów, czyli WIG20.
PZU
47,8900 -0,4500 -0,93% akt.: 15.02.2024, 15:21
- 48,2400
- 48,5900
- 47,6600
- 48,3400
- 746 806
- 35 921 645,21
- 43,4200
- 53,0600