Warren Buffett jest jedynym multimiliarderem w pierwszej piętnastce najbogatszych ludzi świata, który w tym roku zwiększył swoje bogactwo. Wszyscy inni odnotowali straty, w tym Musk, Bezos i Zuckerberg. Dojrzały inwestor może dziś świętować i przywoływać jedno ze swoich powiedzeń: „dopiero w czasie odpływu widać, kto pływał nago”.
/MARK WILSON / GETTY IMAGES NORTH AMERICA /AFP
- Kapitalizacja Berkshire Hathaway, firmy Buffetta, osiągnęła ponad bilion dolarów, podczas gdy wartość rynkowa Tesli Elona Muska wynosi obecnie około 740 miliardów dolarów
- Kiedy jesienią ubiegłego roku wielu inwestorów w USA inwestowało w akcje, Buffett postanowił działać wbrew ówczesnej euforii politycznej związanej z wyborami prezydenckimi i stworzył wyjątkowo dużą rezerwę gotówki
- Elon Musk zaczyna mieć coraz więcej wątpliwości co do dobrych decyzji zapadających w Białym Domu. Na platformie X w nieprzyjemnych słowach podważył umiejętności Petera Navarro, o którym mówi się, że jest głównym architektem dużej operacji nałożenia ceł przez Stany Zjednoczone na świat
Reklama
Od dłuższego czasu liderem zestawienia najbogatszych ludzi świata, publikowanego przez Bloomberga po każdym dniu giełdowym, jest Elon Musk. Jego osobisty majątek wynosi 298 miliardów dolarów. Jednak od początku roku stan posiadania właściciela Tesli zmniejszył się o 135 miliardów dolarów. Czwarty na liście jest Warren Buffett z majątkiem oszacowanym na 154 miliardy dolarów. „Wyrocznia z Omaha” jest jedyną osobą w pierwszej piętnastce gigantów biznesu, która w tym roku wzbogaciła się, powiększając swój portfel o 11,5 miliarda dolarów.
Nie ma wątpliwości, że Buffettowi łatwiej jest poruszać się po rynkach kapitałowych i dostosowywać do przewidywanych trendów, ponieważ charakter jego wehikułu inwestycyjnego, czyli spółki Berkshire Hathaway, polega na inwestowaniu w akcje innych firm. Natomiast liderzy rankingu Bloomberga (Musk, Bezos i Zuckerberg) prowadzą swoje jednorodne, technologiczne przedsiębiorstwa, które nie mogą uciec przed takimi wyzwaniami, jak na przykład nowe amerykańskie taryfy celne.
Buffett nie angażuje się w politykę. Preferuje czysty biznes
Ta różnica w żaden sposób nie zmniejsza jednak wyjątkowości Warrena Buffetta, który ponownie wykazuje się niezwykłą intuicją. Ma również prawo chwalić się tym, że kapitalizacja Berkshire Hathaway przekracza bilion dolarów, podczas gdy rynkowa wartość Tesli Elona Muska wynosi obecnie około 740 miliardów dolarów. Dodatkowo, w ostatnich miesiącach Berkshire stała się jedną z największych gwiazd Wall Street. Wartość wehikułu 94-letniego inwestora wzrosła od początku roku o 10 proc., podczas gdy indeks S&P500 stracił na wartości kilkanaście procent.
W odróżnieniu od innych multimiliarderów Warren Buffett wyróżnia się swoją neutralnością polityczną. W bliskim otoczeniu prezydenta Donalda Trumpa znajdują się nie tylko Elon Musk, ale także Jeff Bezos i Mark Zuckerberg. Tymczasem Buffett jak zawsze koncentruje się wyłącznie na długoterminowej strategii inwestycyjnej oraz fundamentalnych wartościach rynkowych. W ewentualnym zaangażowaniu politycznym nie widzi szansy dla swojego biznesu.
Wyborcze zwycięstwo Trumpa i jego objęcie władzy w Białym Domu znacznie podbiło notowania firm takich jak Tesla, Amazon czy Meta (Facebook). Jednak dość szybko euforia ustąpiła miejsca gwałtownej korekcie. Wprowadzenie przez amerykańskiego prezydenta bardzo wysokich ceł wzajemnych w handlu z niemal całym światem wywołało falę wstrząsów na Wall Street.