„Wielu kandydatów, ale niewiele zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną” – tak kulisy konkursu na nowe władze Orlenu opisuje „Pulsu Biznesu”. Dziennik przypomina, że w tym tygodniu poznamy zarząd największego w Polsce i regionie koncernu energetycznego.
/Jacek Domiński /Reporter
Rozmowy kwalifikacyjne – jak czytamy w artykule „PB” – rozpoczęły się 11 marca i trwały jeszcze w miniony weekend. Werdykt, jak zapowiedziała rada nadzorcza, poznamy „w tygodniu następującym po 18 marca”.
Do spółki wpłynęło 260 zgłoszeń kandydatów i kandydatek. Do obsadzenia w konkursie jest zaś dziewięć stanowisk: prezesa, wiceprezesa ds. finansowych oraz wiceprezesa ds. strategii i zrównoważonego rozwoju, a także sześciu członków zarządu – ds. upstream (poszukiwania i wydobycie), energetyki i transformacji energetycznej, sprzedaży detalicznej, ds. korporacyjnych, ds. handlu hurtowego i logistyki oraz ds. produkcji.
Reklama
Dwóch faworytów do zastąpienia Daniela Obajtka
„Zaproszeń na rozmowę – jak słyszymy – wystosowano jednak niewiele. Na tyle mało, że przed weekendem plotkowano o możliwości pozostawienia niektórych stanowisk bez obsady oraz o ogłoszeniu nowego konkursu” – czytamy.
„Puls Biznesu” wymienia też m.in. dwóch głównych kandydatów na szefa Orlenu. „Mocnym kandydatem na stanowisko prezesa nadal jest Krzysztof Zamasz, były prezes Enei (2013-15) i były wiceprezes Tauronu (2008-12). Od 2019 r. związany jest z ciepłowniczą grupą Veolia, która w Polsce działa m.in. w Warszawie, Poznaniu i w Łodzi. Poza nim silnym kandydatem jest Ireneusz Fąfara, były wieloletni prezes spółki Orlenu na Litwie (w latach 2010-18) i były prezes BGK (2007-09). Od 2020 r. jest prezesem 4Cell Therapies, firmy z branży medycznej” – czytamy w dzienniku.
Dotychczasowy prezes Orlenu Daniel Obajtek został odwołany ze stanowiska 1 lutego. Od 6 lutego pełniącym obowiązki prezesa Orlenu jest Witold Literacki. Konkurs na nowy zarząd koncernu rada nadzorcza ogłosiła 14 lutego.