Warszawski sąd udzielił zgody na zabezpieczenia majątku Leszka Czarneckiego. To efekt złożenia pozwu przez syndyka Idea Banku, który wnioskuje o prawie miliard złotych odszkodowania na rzecz upadłego banku. Komornik sądowy już zajmuje rachunki maklerskie należące do biznesmena. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez syndyka, Czarnecki wycofuje aktywa z Polski.
/PAWEL KOZIOL/REPORTER /East News
We wtorek Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie poinformował przedstawicieli Getin Holding S.A „o zajęciu prawa majątkowego w postaci instrumentów finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi„.
„Leszek Czarnecki wycofuje aktywa z Polski”
Pod koniec ubiegłego roku syndyk masy upadłościowej Idea Banku Marcin Kubiczek złożył pozew, w którym domaga się od Leszka Czarneckiego i LC Corp – Czarnecki ma w tej spółce wszystkie udziały – łącznie niecałego miliarda złotych. Kwota ta, jak wyjaśnia syndyk, stanowiłaby wartość majątku w masie upadłości Idea Banku, gdyby ten nadal kontrolował VB Leasing (dawniej Idea Getin Leasing).
Reklama
„Zajęcie następuje do wysokości zabezpieczanej kwoty z tytułu praw z instrumentów finansowych przysługujących:
- LC Corp B.V., zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi w postaci 64 845 032 akcji Emitenta;
- Panu Leszkowi Czarneckiemu, zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi w postaci 20 506 914 akcji Emitenta” – głosi komunikat.
Łącznie należność wynosi niecały miliard złotych (967 667 661, 36 zł). Kwota została oszacowana przez PwC. Jedna jej część odnosi się do roku 2020, gdy Idea Bank został poddany przymusowej restrukturyzacji na kwotę 865,8 mln zł. Pozostałe 102 mln zł stanowią dywidendy za lata 2019-2022, które Czarnecki i LC Corp pobrali ze spółki. Syndyk utrzymuje, że ta kwota powinna trafić na rachunki banku.
– To kolejna decyzja sądu potwierdzająca zasadność roszczeń syndyka w sprawie VB Leasing. Leszek Czarnecki i jego spółka bezprawnie zawłaszczyli akcje w VBL. Obecne działania – wypłata dywidendy z Getin Holding – potwierdzają, że Leszek Czarnecki wycofuje aktywa z Polski. Dlatego uruchomiłem działania komornika, by wyegzekwował postanowienie sądu – tłumaczy Kubiczek.
Czarnecki musi sprzedać akcje Idea Bank Ukraina
Jak wynika z ustaleń syndyka, Czarnecki w 2017 roku przejął jedną czwartą akcji Idea Leasing, co było niezgodne z prawem. W marcu syndyk w złożonym do sądu wniosku napisał, że „spółka Leszka Czarneckiego najpierw zbyt drogo sprzedała córce Idea Banku swoją spółkę Getin Leasing, aby następnie zbyt tanio (i na kredyt udzielony bez zgody walnego zgromadzenia Banku!) odkupić od Banku kontrolę nad połączonymi Idea Leasing oraz Getin Leasing„. Zgodnie z oceną Kubiczka Czarnecki kontrolował więc spółkę leasingową po zaniżonej cenie.
Sprawa toczy się od wielu miesięcy. Jeszcze w październiku 2022 roku warszawski Sąd Okręgowy zgodził się na zabezpieczenie nieco ponad połowy akcji VB Leasing, co uniemożliwia spółce Czarneckiego ich sprzedaż. Z kolei w lutym 2023 roku syndyk złożył do warszawskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości wyrządzenia bankowi przez Leszka Czarneckiego wielomilionowej szkody w związku z transakcjami dotyczącymi VB Leasing.
Zajęcie komornicze to ostatnio niejedyny problem Czarneckiego. Biznesmen został wezwany przez Narodowy Bank Ukrainy do zbycia przez niego akcji Idea Bank Ukraina. Jako powód wskazano m.in. „naruszenie reputacji biznesowej Leszka Czarneckiego”. NBU daje polskiemu biznesmenowi sześć miesięcy na wywiązanie się z tego obowiązku. Więcej pisaliśmy o tym tutaj.