Wcześniej nieaktywne rozporządzenie dotyczące zakazu fotografowania ma zostać wkrótce wdrożone. Ministerstwo Obrony Narodowej wydało rozporządzenie określające wytyczne dotyczące udzielania zezwoleń na fotografowanie określonych obiektów i osób. Załączono również model znaku zakazu i wyjątki od zakazu.
/ ARKADIUSZ ZIOLEK/East News / Materiały Ministerstwa Obrony Narodowej /
Zakaz fotografowania obowiązuje w Polsce od 2022 roku. Jednak jego wdrożenie napotykało na trudności ze względu na brak jasnych oznaczeń obszarów objętych zakazem oraz brak ustalonych procedur.
Zakaz fotografowania
Rozporządzenie MON dotyczy wytycznych i modelu zakazu fotografowania obiektów o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Dokument ten określa i wyjaśnia proces uzyskiwania pozwolenia na fotografowanie, filmowanie lub robienie zdjęć podobnych obiektów. Jakie obiekty są uwzględnione? Składają się one głównie z:
Reklama
- infrastruktura krytyczna,
- obiekty zarządzane przez Ministerstwo Obrony Narodowej,
- obiekty mające znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności kraju.
Ponadto obejmuje osoby i mienie znajdujące się na terenie tych obiektów. W związku z tym zakaz fotografowania obejmie również mosty, tunele, tamy oraz większość biur i sądów.
Jak wygląda znak zakazujący fotografowania?
Każda lokalizacja objęta zakazem musi zostać oznaczona znakiem zakazu (o wymiarach co najmniej 60 x 60 cm) w widocznym miejscu: na płocie lub elewacji budynku . Tekst na znaku zostanie przetłumaczony na język angielski, niemiecki, rosyjski i arabski. Jak podaje „Fakt”, zakaz obejmuje łącznie 25 tysięcy obiektów, z czego tylko 3 procent należy do wojska.
Niedostosowanie się do zakazu fotografowania będzie traktowane jako wykroczenie, podlegające grzywnie lub zatrzymaniu . Sprawca będzie również musiał się liczyć z konfiskatą przedmiotu używanego do nagrywania lub fotografowania, takiego jak aparat fotograficzny lub telefon, niezależnie od tego, kto jest jego właścicielem.
/ Rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej /
Jak mogę uzyskać pozwolenie na fotografowanie?
Osoby chcące wykonywać profesjonalne zdjęcia obiektów objętych ograniczeniami muszą złożyć wniosek. Można to zrobić elektronicznie z kwalifikowanym podpisem lub w wersji papierowej. Taki dokument musi zawierać dane osobowe fotografa i osoby mu towarzyszącej, a także lokalizację i datę planowanych zdjęć.
Zakaz fotografowania nie obowiązuje w szczególnych przypadkach , np. podczas czynności zarządców obiektów lub podczas relacjonowania wydarzeń przez media upoważnione przez władze.