Transakcje bezgotówkowe są chętnie wykonywane przez Polaków, jednak nadal wiele osób lubi mieć przy sobie „prawdziwe” pieniądze i regularnie korzysta z bankomatów. Choć wypłata środków z takich urządzeń jest coraz łatwiejsza, np. dzięki usłudze Blik, która pozwala pobrać banknoty bez konieczności posługiwania się kartą płatniczą, to działając w pośpiechu można popełnić błąd. Przekonała się o tym kobieta, która wypłaciła pieniądze z bankomatu, ale zostawiła je w kasecie urządzenia. Gotówkę przywłaszczył 47-latek, który przechodził obok.
/ Artur Szczepanski /Reporter
Z informacji przekazanych we wtorek przez rzeczniczkę policji w Garwolinie (woj. mazowieckie), podkom. Małgorzatę Pychner, wynika, że do zdarzenia doszło na początku lipca. To właśnie wtedy garwolińscy funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie o przywłaszczeniu 1000 zł z jednego z bankomatów w centrum miasta.
Poniżej wyjaśniamy, jak postępować, gdy zostawimy gotówkę w bankomacie. Czy są szanse na odzyskanie pieniędzy?
Wypłaciła gotówkę i odeszła. Pieniądze zauważył przechodzący obok mężczyzna
„Wypłacająca pieniądze kobieta w pośpiechu zostawiła je w otwartej kasecie bankomatu. Zabrała jedynie kartę bankomatową i odeszła” – relacjonuje rzeczniczka. Z okazji skorzystał przechodzący obok bankomatu mężczyzna. Z ustaleń policjantów wynika, że sprawca najpierw rozejrzał się, czy nikt go nie obserwuje. Następnie zabrał gotówkę, wsiadł do samochodu zaparkowanego w pobliżu i odjechał.
Reklama
Policjantom udało się wytypować sprawcę przestępstwa. 47-letni mieszkaniec powiatu garwolińskiego przyznał się, że wziął z bankomatu cudze pieniądze. Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzut przywłaszczenia mienia, za co grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.
Nieuczciwych znalazców jest jednak więcej. Na początku sierpnia funkcjonariusze z KPP w Garwolinie poinformowali o zatrzymaniu mężczyzny, który znalazł portfel z kartą bankomatową oraz zapisanym numerem PIN. Choć zatrzymany mężczyzna dwukrotnie usiłował przy jej użyciu wypłacić pieniądze z bankomatów, to mu się to nie udało. Właściciel karty zastrzegł ją w swoim banku, a 47-latek odpowie za usiłowanie kradzieży z włamaniem.
Zostawiłeś pieniądze w bankomacie? Musisz złożyć reklamację
Choć wypłata pieniędzy z bankomatu nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, to co należy zrobić w przypadku, gdy odejdziemy od urządzenia nie pobierając z niego gotówki? Czy jest jakaś szansa na odzyskanie naszych środków? Na pobranie pieniędzy z bankomatu jest określony czas, z reguły 30/40 sekund. Gdy gotówka nie zostanie odebrana, urządzenie powinno ją „wciągnąć” z powrotem.
Wówczas sposobem na odzyskanie pieniędzy, które zniknęły z konta, ale nie trafiły do naszej kieszeni, jest złożenie reklamacji. W tym celu konieczne będzie podanie danych osobowych oraz jak najwięcej szczegółów dotyczących zdarzenia, w tym m.in. daty i godziny operacji, lokalizacji i numeru bankomatu, kwoty operacji oraz tego, czy jest to urządzenie własne banku czy zewnętrznego operatora.
Następnie bank skontaktuje się z operatorem danego urządzenia, który sprawdzi, czy istnieje nadwyżka środków. Po jej rozpatrzeniu, co może zająć nawet kilkadziesiąt dni, bank może zwrócić pieniądze. Niewykluczone jednak, że dojdzie do takiej sytuacji, jaka została opisana wyżej – obca osoba weźmie pieniądze pozostawione w kasecie urządzenia. Wówczas pozostaje nam zgłosić to zdarzenie na policję. Szanse na ustalenie tożsamości znalazcy zwiększy obecny na coraz większej ilości ulic monitoring.