Jak interpretować rachunek za prąd i co oznaczają konkretne terminy znajdujące się na fakturze? Urząd Regulacji Energetyki udostępnia szczegółowy przewodnik wyjaśniający terminologię obecną w dokumentach wysyłanych do polskich gospodarstw domowych. Pewne szczegóły są obowiązkowe na rachunku i obejmują więcej niż tylko całkowite zużycie energii elektrycznej w określonym cyklu rozliczeniowym. „Odbiorca ma prawo do otrzymania kompleksowych wyjaśnień od dostawcy energii dotyczących sposobu rozliczeń” – podkreśla Urząd Regulacji Energetyki.
/ Karol Porwich/East News / East News
Rachunki za prąd często wydają się wielu Polakom tajemniczą zagadką. To zamieszanie wynika ze skomplikowanych terminów znajdujących się na fakturach . Obok niejednoznacznych opisów pojawiają się pewne kwoty, które odciążają portfele . Wyjaśniamy, co oznaczają poszczególne pozycje na rachunku za prąd. Ważne jest, aby to zrozumieć.
Rachunek za prąd bez tajemnic: wiedza podstawowa dla każdego
Zrozumienie rachunków za prąd nie jest najprostszym zadaniem. Większość Polaków nawet nie próbuje zrozumieć, za co właściwie płaci i po prostu akceptuje kwotę podaną przez dostawcę prądu jako należną za zużycie energii w określonym okresie rozliczeniowym.
Reklama
W specjalnym przewodniku Urząd Regulacji Energetyki zajmuje się pytaniami dotyczącymi tego, co faktycznie jest wyświetlane na rachunku za prąd . Należy zdać sobie sprawę, że środki należne dostawcom energii pokrywają przede wszystkim opłaty za zakup energii elektrycznej i koszty związane z jej dystrybucją.
„Operacje te są wykonywane przez dwa odrębne podmioty: sprzedawcę i operatora systemu dystrybucyjnego (dystrybutora). Zazwyczaj odbiorca otrzymuje jedną fakturę (w przypadku umowy kompleksowej), która obejmuje zarówno opłaty za sprzedaż energii elektrycznej , jak i opłaty za usługi dystrybucyjne ” – wyjaśnia URE.
Co oznaczają opłaty na moim rachunku za prąd?
Odbiorcy energii w gospodarstwach domowych są klasyfikowani do jednej z grup taryfowych oznaczonych literą „G” . URE wyjaśnia, że rachunki za prąd składają się z dwóch podstawowych opłat (obowiązujących w przypadku umowy kompleksowej). Obejmują one opłatę za energię elektryczną i opłatę za usługę dystrybucji energii.
Całkowita kwota rachunku za prąd składa się z licznych mniejszych komponentów. Rachunek za prąd zawiera:
- cena energii elektrycznej – musi być podawana w zł/kWh i jest opłatą uzależnioną od ilości zużytej energii;
- dodatkowe stawki – takie jak opłata handlowa, opłata abonamentowa lub opłata manipulacyjna. Są to dodatkowe opłaty, które są niezależne od energii zużytej w danym okresie rozliczeniowym i są ustalane przez sprzedawców w ofertach rynkowych niezatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Jeśli chodzi o opłaty za usługi dystrybucji energii elektrycznej , istnieje aż 8 składników, które wpływają na całkowitą wysokość rachunku za energię elektryczną. URE szacuje, że są to:
- zmienna część stawki sieciowej,
- wskaźnik jakości,
- składnik szybkości sieci,
- stawka opłaty abonamentowej,
- stawka opłaty przejściowej,
- opłata za energię odnawialną
- opłata za kogenerację,
- opłata za pojemność.
Zmienna część stawki sieciowej to w zasadzie opłata ustalona w PLN/kWh, która dotyczy kosztów dystrybucji energii elektrycznej, tj. opłata oparta na ilości zużytej energii . Natomiast stawka jakości wyświetlana na rachunkach za energię elektryczną to opłata wyrażona w PLN/kWh, związana z kosztami utrzymania odpowiednich parametrów energii elektrycznej .
Ponadto ponosimy koszty stałych wydatków związanych z utrzymaniem i eksploatacją sieci elektroenergetycznych (stały składnik stawki sieciowej), koszty związane z odczytami liczników (stawka opłaty abonamentowej) lub zapewnieniem dostępności energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji w krajowej sieci elektroenergetycznej (opłata kogeneracyjna).
Stawka opłaty przejściowej jest nieco bardziej złożona. Według URE jest to opłata wyrażona w zł/miesiąc i stanowi „stawkę związaną z kosztami rozwiązania umów długoterminowych ”. W przypadku gospodarstw domowych jej wysokość jest uzależniona od rocznego zużycia energii elektrycznej (kategorie: poniżej 500 kWh, od 500 kWh do 1200 kWh i powyżej 1200 kWh).
Tymczasem opłata OZE widoczna na rachunkach za prąd wysyłanych do Polaków wynika z „mechanizmów i instrumentów promujących wytwarzanie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych oraz biogazu rolniczego i ciepła w instalacjach OZE, zainicjowanych ustawą o odnawialnych źródłach energii”. URE zauważa, że opłata ta jest bezpośrednio związana z koniecznością zapewnienia dostępności energii ze źródeł odnawialnych w krajowym systemie elektroenergetycznym .
Podstawowe informacje, które należy uwzględnić na rachunku za prąd
Oprócz terminów i wyjaśnień dotyczących składników tworzących