Nowy typ oszustwa. Przestępcy podszywają się pod dwa duże banki

Oszuści nieustannie opracowują nowe metody, które pozwalają im na kradzież danych i pieniędzy. CERT Polska przestrzega, że w ostatnim czasie w mediach społecznościowych zauważono nowy rodzaj oszustwa. Przestępcy podszywają się pod dwa banki.

Zdjęcie

Nowy Typ Oszustwa Przestpcy Podszywaj Si Pod Dwa Due Banki 6fe5469, NEWSFIN

Oszuści wykorzystują do przestępstw m.in. serwisy społecznościowe. / Zofia i Marek Bazak /East News Reklama

Zorganizowane grupy internetowych przestępców najczęściej stosują phishing jako metodę kradzieży. Technika ta polega na podszywaniu się pod osoby, firmy oraz instytucje. Ofiara otrzymuje wiadomość, na przykład SMS-a, zawierającą polecenie do podjęcia określonego działania.

Oszuści wykorzystują do przestępstw phishing. Podsyłają linki do fałszywych stron

Czytaj także: Oszustwo „na PIT-17”. Skarbówka ostrzega podatników

Reklama

Wśród przestępców wciąż popularne są oszustwa telefoniczne. Oszuści podają się na przykład za wnuczka, córkę lub pracownika banku. W ten sposób prowadzą rozmowę, aby wywołać u ofiary poczucie zagrożenia, na przykład mówiąc, że ich bliskiemu zagraża niebezpieczeństwo lub że środki na koncie mogą zostać przejęte.

Fałszywe reklamy BNP Paribas i ING Bank Śląski w mediach społecznościowych

Przestępcy coraz częściej wykorzystują media społecznościowe do realizacji oszustw. Działają poprzez reklamy w Google oraz na Facebooku. CERT Polska niedawno wykrył kolejny atak, w którym użyto social media. „Ostrzegamy przed fałszywymi reklamami publikowanymi w mediach społecznościowych, które informują o możliwości uzyskania dużego bonusu w banku” – napisał CERT na Facebooku.

Czytaj także: Oszuści podszywają się pod NFZ. Można stracić dane i pieniądze

Cyberprzestępcy podszyli się pod BNP Paribas i ING Bank Śląski, zamieszczając ogłoszenia o rzekomych promocjach. Twierdzili, że klienci BNP mają prawo do odebrania „prezentu pieniężnego” wynoszącego do 45 tys. zł, a w przypadku ING nagrody o wartości 1 tys. zł.

Po kliknięciu w odnośnik, internauta przenosił się na stronę imitującą witrynę banku, gdzie proszono go o podanie danych do logowania. W ten sposób przestępcy zdobywali login i hasła. „Zachęcamy do zgłaszania takich i podobnych stron wyłudzających dane poprzez formularz dostępny na stronie incydent.cert.pl!” – zaapelował CERT.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *