Ile kosztują podręczniki do szkoły? Tyle zapłacisz w podstawówce, a tyle w szkole średniej

Przygotowanie do nowego roku szkolnego wiąże się z wieloma wydatkami. Jednym z największych kosztów jest bez wątpienia zakup podręczników i artykułów szkolnych, niezbędnych do codziennej nauki i pracy w szkole. Ile kosztują podręczniki do szkoły w 2023 roku?

Zdjęcie

Ile Kosztują Podręczniki Do Szkoły Tyle Zapłacisz W Podstawoacutewce A Tyle W Szkole średniej B89e91b, NEWSFIN

Ile kosztują podręczniki do szkoły? /Adam STASKIEWICZ/East News /East News

Reklama

Ile kosztują podręczniki do szkoły podstawowej?

Od 2017 roku wszyscy uczniowie szkół podstawowych mogą korzystać z darmowych podręczników oraz zeszytów ćwiczeń finansowych przez rząd. Wówczas podręczniki dostarczane są do szkół przez samorządy, a te z kolei wypożyczają je uczniom na czas nauki.

Nie oznacza to jednak, że rodzice nie muszą ponosić żadnych wydatków związanych z pójściem do szkoły, w szczególności do pierwszej klasy. Nadal są oni obarczeni kosztami wyprawki szkolnej, w tym plecaka, piórnika, przyborów szkolnych, stroju sportowego, butów na zmianę, worka na buty, pudełka na śniadanie, przyborów plastycznych, zeszytów, bloków rysunkowych itp. Ich koszt można oszacować na minimum 400 zł.

Ile kosztują podręczniki do liceum?

Każdy nauczyciel samodzielnie wybiera podręczniki do nauki swojego przedmiotu z listy zatwierdzonej przez ministerstwo edukacji, w związku z czym, ostateczna cena podręczników szkolnych do liceum może różnić się w zależności od placówki. Obowiązkowo każdy uczeń uczęszcza jednak na 12 przedmiotów. Do tego należy również doliczyć dodatkowe przedmioty, np. języki obce lub rozszerzenia w danej klasie.

Najdroższe książki do liceum to właśnie te przeznaczone do nauki języków obcych. Za książkę do j. angielskiego, niemieckiego, francuskiego, czy hiszpańskiego zapłacimy nawet 150 zł. Za dwa tomy podręcznika do języka polskiego i historii zapłacimy z kolei około 80-100 zł. Koszt podręcznika i zbioru zadań do matematyki to natomiast koszt 70-80 zł. Ceny pozostałych podręczników wahają się w granicach od 50 do 70 zł, przy czym książki do przedmiotów rozszerzonych, mogą być jeszcze droższe.

Na podstawie informacji zebranych przez strefaedukacji.pl koszt nowych podręczników do liceum w 2023 roku szacowany jest na 750-900 zł. Mniej zapłacimy za używane podręczniki, jednak nie zawsze wszystkie pozycje będą dostępne w antykwariacie.

Do tego trzeba oczywiście dodatkowo doliczyć koszt zakupu przyborów szkolnych: zeszytów, zakreślaczy, kalkulatora czy przyborów matematycznych. Ostateczny koszt wyprawki szkolnej do liceum może więc wynieść nawet 1000 zł na jedno dziecko.

Ile trzeba zapłacić za podręczniki do technikum?

Bazując na wykazie podręczników jednego z technikum w Warszawie, koszt książek przedstawia się następująco:

  •       podręczniki do języka polskiego – 100 zł,
  •       podręczniki do nauki j. angielskiego- 60-100 zł,
  •       podręczniki do nauki j. niemieckiego – 30-50 zł,
  •       podręcznik do filozofii – ok. 35 zł,
  •       podręczniki do historii – ok. 70 zł,
  •       podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość – ok. 60 zł,
  •       podręczniki do geografii – ok. 80 zł,
  •       podręczniki do fizyki – 90 zł,
  •       podręczniki do matematyki – 45 zł,
  •       podręczniki do edukacji dla bezpieczeństwa – 25 zł.

Do tego trzeba dodatkowo doliczyć koszt podręczników do przedmiotów kierunkowych, których cena waha się od 70 zł do nawet 100 zł za jedną książkę. Całkowity koszt podręczników do technikum będzie więc podobny do kosztu podręczników do liceum. Za nowe książki oraz artykuły szkolne trzeba liczyć około 600-1000 zł.

Wsparcie dla rodziców. Jak uzyskać 300+ na wyprawkę szkolną?

Od 2018 roku obowiązuje program Dobry Start, którego celem jest pomoc rodzicom oraz opiekunom w pokryciu kosztów wyprawki szkolnej dla dzieci uczęszczających do szkoły. Jednorazowe świadczenie w wysokości 300 zł przysługuje na dzieci uczące się w szkole do uzyskania przez nie 20. roku życia, lub 24. roku życia w przypadku dzieci z niepełnosprawnością. Świadczenie wypłacane jest na każde dziecko spełniające warunki, niezależnie od dochodu rodziny.

Wnioski o uzyskanie świadczenia przyjmowane są do 30 listopada 2023 roku. Wniosek można złożyć drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS), system bankowości elektronicznej, portal Emp@tia i aplikację mZUS.

WG

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. 1992-2022. Najlepszy czas Polski: Pro-Environment – polska firma walczy z mikroplastikiem

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *