Dla kogo świadczenie pielęgnacyjne? Od 2024 r. będą zmiany

Osoby, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad osobą z niepełnosprawnością, mogą skorzystać ze wsparcia finansowego. Jest nim świadczenie pielęgnacyjne, które przysługuje opiekunom osób niepełnosprawnych po spełnieniu określonych wymogów. Kto może uzyskać świadczenie i ile wynosi w 2023 roku? Zdjęcie

Dla Kogo Swiadczenie Pielegnacyjne Od 2024 R Beda Zmiany 88fa035, NEWSFIN

Osoby, które zrezygnowały z pracy na rzecz opieki nad osobą z niepełnosprawnością, mogą skorzystać ze wsparcia finansowego. /123RF/PICSEL

Reklama

Świadczenie pielęgnacyjne – co to jest?

Świadczenie pielęgnacyjne to świadczenie pieniężne przeznaczone dla opiekunów osób z niepełnosprawnością, którzy rezygnują z pracy na rzecz opieki nad bliskimi osobami. 

Świadczenie to wypłacane jest comiesięcznie i przysługuje wyłącznie jednej osobie. Przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z pracy nie jest zależne od spełnienia kryterium dochodowego.

Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobie, które sprawują opiekę nad bliską osobą z niepełnosprawnością. Świadczenie przysługuje, jeśli:

  • niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub,
  • w trakcie nauki w szkole albo w szkole wyższej, ale nie później niż do ukończenia 25. roku życia.

Świadczenie pielęgnacyjne mogą otrzymać:

  • rodzice osoby z niepełnosprawnością,
  • opiekunowie faktyczni dziecka,
  • inne osoby będące rodziną zastępczą dziecka spokrewnioną w rozumieniu ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
  • inne osoby, na których zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 roku – Kodeks rodzinny i opiekuńczy ciąży obowiązek alimentacyjny, które spełnią dodatkowe warunki, z wyjątkiem osób o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Komu nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne?

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego nie będzie przysługiwać, jeśli:

  • osoba sprawująca opiekę ma prawo do emerytury, renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego albo rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, o którym mowa w ustawie z dnia 31 stycznia 2019 roku o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym,
  • osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim (z wyjątkiem, gdy współmałżonek legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności) lub została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem m.in. rodziny zastępczej spokrewnionej, rodzinnym domu dziecka, w placówce zapewniającej całodobową opiekę itd.,
  • na osobę, która wymaga opieki, inna osoba ma już ustalone prawo do wcześniejszej emerytury,
  • na osobę, która wymaga opieki, jest już ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego, o którym mowa w art. 10, prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, do świadczenia pielęgnacyjnego lub prawo do zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów,
  • na osobę wymagającą opieki inna osoba jest uprawniona za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Jeżeli dojdzie do zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego, pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 roku o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekuna, wówczas przysługuje wyłącznie jedno ze świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną.

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2023 roku?

Od 1 stycznia 2023 roku świadczenie pielęgnacyjne wynosi 2458 zł. Jeżeli świadczenie przysługuje za niepełny miesiąc kalendarzowy, wtedy wypłacane jest w wysokości 1/30 świadczenia za każdy dzień. Kwota zaokrąglana jest do 30 groszy.

Jak złożyć wniosek o świadczenie pielęgnacyjne?

Wniosek o świadczenie pielęgnacyjne należy złożyć w urzędzie gminy lub miasta. Do wniosku dodatkowo należy dołączyć:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub inny dokument potwierdzający wiek,
  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • świadectwo pracy od ostatniego pracodawcy opiekuna lub rodzica potwierdzające dowód rezygnacji z pracy,
  • decyzja zasiłkowa, jeżeli opiekun pobiera już inny zasiłek.

Decyzja o świadczeniu pielęgnacyjnym wydawana jest w ciągu miesiąca od dnia złożenia kompletu dokumentów.

Zmiany w świadczeniach pielęgnacyjnych od 2024 roku

Od 2024 roku świadczenie pielęgnacyjne ma przysługiwać wyłącznie opiekunom osób niepełnosprawnych do ukończenia przez nie 18. roku życia. Po tym czasie osoba z niepełnosprawnością będzie mogła pobierać świadczenie wspierające, którego wysokość będzie uzależniona od oceny poziomu wsparcia.

Ponadto opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne nie będą obowiązywały żadne ograniczenia w zakresie podejmowania zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Pobieranie przez opiekuna własnych świadczeń emerytalno-rentowych nie będzie miało wpływu na prawo do uzyskania świadczenia. Świadczenie będą mogły dodatkowo pobierać wszystkie rodziny zastępcze, osoby, które prowadzą rodzinne domy dziecka oraz dyrektorzy placówek pieczy zastępczej.

WG

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *