Pływanie to przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również niezbędna umiejętność, która może uratować życie. Jako rodzic z pewnością chcesz zapewnić swojemu dziecku możliwość nauczenia się bezpiecznej zabawy w wodzie. Czy wiesz, że w wielu polskich miastach nie musisz za to płacić?
/123RF/PICSEL
Gdzie szukać darmowych lekcji pływania?
Kurs pływacki od podstaw z instruktorem w średniej wielkości mieście to koszt rzędu 120-200 złotych za 8 lekcji. Nie jest to mało, zwłaszcza, kiedy dziecko uczęszcza również na inne płatne zajęcia.
Nim zatem wyciągniesz pieniądze z portfela sprawdź, czy w waszej miejscowości nie ma możliwości odbycia darmowego kursu przez twoją pociechę.
Pierwszym i najważniejszym źródłem informacji powinna być wasza placówka szkolna lub przedszkolna. Niektóre z nich organizują dla swoich uczniów darmowe lekcje pływania w ramach zajęć wychowania fizycznego. Czasem zdarza się, że w innych szkołach w niewielkich miejscowościach pozostają wolne miejsca, na które można zapisać dziecko spoza szkoły.
Reklama
Nawet jeśli pobliskie szkoły nie organizują takich zajęć, warto sprawdzić, czy w nich nie ogłaszają się fundacje lub organizacje pozarządowe, które prowadzą programy nauki pływania dla dzieci z różnych środowisk.
Warto również wiedzieć, że wiele miast i gmin podejmuje się organizacji darmowych lekcji pływania dla najmłodszych w ramach programów edukacyjnych lub sportowych dofinansowywanych przez Ministerstwo Turystyki i Sportu.
Informacje na ten temat można znaleźć na stronach internetowych urzędów miast i gmin, w lokalnych ośrodkach kultury lub na basenach.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby skorzystać z darmowych lekcji pływania?
Warunki korzystania z darmowych lekcji pływania zazwyczaj różnią się, w zależności od tego, kto je organizuje. Najczęściej wymagane jest zameldowanie na terenie danego miasta lub gminy, jeśli jest to program organizowany przez samorządy lokalne.
W przypadku programów organizowanych przez szkoły konieczne może być uczęszczanie do danej placówki. Zazwyczaj darmowe lekcje pływania dostępne są dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat.
Programy organizowane przez organizacje pozarządowe i fundacje mogą mieć dochodowe kryterium, na podstawie którego przyznają miejsce na kursie.
Niekiedy aby móc skorzystać z kursu konieczne jest przystąpienie całej rodziny – przykładowo w Krakowie prowadzony jest program “Kraków stawia na rodzinę”. Warto również sprawdzić, czy na lokalnym basenie nie są regularnie prowadzone darmowe zajęcia z pływania w konkretny dzień – wtedy warunkiem przystąpienia jest zazwyczaj wyłącznie wykupienie biletu wejścia na basen.
Korzyści z nauki pływania dla dzieci
Nauka pływania ma mnóstwo korzyści dla najmłodszych. Przede wszystkim, wzmacnia mięśnie i poprawia kondycję, ponieważ jest to sport angażujący całe ciało. Pływając, poprawiamy swoją koordynację ruchową oraz uczymy się prawidłowej postawy ciała – nie bez powodu pływanie na basenie jest zalecane przez fizjoterapeutów przy wadach postawy i bólach stawowych (również wzrostowych).
Pływanie to jednak nie tylko sport, ale również świetna zabawa, która daje mnóstwo pewności siebie. Dlatego warto poświęcić parę chwil i sprawdzić, czy w okolicy nie ma możliwości odbycia darmowego kursu pływackiego.
KO