Czym jest księga wieczysta? W jakich sytuacjach będzie ci potrzebna?

Księgi wieczyste zawierają informacje na temat stanu prawnego danej nieruchomości. Dzięki rewolucji informatycznej już od wielu lat można je przejrzeć przez internet. Sprawdź, do czego mogą przydać się zawarte w nich szczegóły oraz jak uzyskać do nich dostęp.

Zdjęcie

Czym Jest Księga Wieczysta W Jakich Sytuacjach Będzie Ci Potrzebna A7e8554, NEWSFIN

Informacja o numerze księgi wieczystej nieruchomości może się przydać w różnych sytuacjach /123RF/PICSEL

Reklama

Czym jest księga wieczysta? Jakie informacje w niej znajdziemy?

Księga wieczysta to publiczny rejestr, w którym możemy znaleźć informacje na temat stanu prawnego nieruchomości. To swego rodzaju dowód osobisty posesji, dzięki któremu możemy się dowiedzieć, komu przysługują do niej prawa.

Księga wieczysta może pomóc nam ustalić:

  • dane właściciela posiadłości,
  • obecność współwłaścicieli i innych osób, które mogą mieć prawa do nieruchomości,
  • szczegóły dotyczące hipoteki,
  • powiązane z nieruchomością służebności gruntowe,
  • możliwe obciążenie mieszkania umową pierwokupu, czy dożywocia.

Jedną z najważniejszych cech ksiąg wieczystych jest domniemanie o stanie faktycznym. Oznacza to, że wszystkie zawarte w niej zapisy, nawet jeśli nie są zgodne z prawdą, w dalszym ciągu obowiązują, a właściciel może się na nie powoływać. Zasada ta nazywa się rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.

Jakie nieruchomości posiadają księgę wieczystą?

Księgi wieczyste tworzone są dla trzech rodzajów nieruchomości:

  • gruntowych,
  • budynkowych,
  • lokalowych.

Dokonanie wpisu w księdze wieczystej to obowiązek m.in. nowego właściciela nieruchomości, również kiedy została ona przyjęta w ramach spadku. Należy także tego dokonać, kiedy w danych nieruchomości zachodzi zmiana.

Kiedy dokument sporządzany jest w formie aktu notarialnego, obowiązek sporządzenia wpisu przechodzi z właściciela na notariusza.

W przypadku lokali użytkowych oraz mieszkań księga wieczysta obejmuje najczęściej cały budynek, np. blok mieszkalny. Możliwe jest jednak wyłączenie pojedynczych lokali, które mają założoną księgę. Podobna sytuacja zachodzi w przypadku gruntów leśnych oraz rolnych.

Jeśli posesja nie ma księgi, jedynym dowodem jej posiadania jest dla właściciela akt własności ziemi.

Do czego służy księga wieczysta?

Księga wieczysta jest przydatna, kiedy ktoś jest zainteresowany kupnem działki, domu lub mieszkania. Często możemy znaleźć w niej odpowiedź, czy warto zainwestować w daną nieruchomość. Znajdują się tam również ważne informacje o cechach danej posiadłości, takie jak np. jej powierzchnia.

Niezwykle cenna może być dla nas również wiedza na temat obciążenia finansowego nieruchomości oraz jej właściciela. Zajrzenie do księgi wieczystej pozwoli nam również na zdobycie informacji o tym, kto ma prawo do wieczystego użytkowania oraz tego, jakie przeznaczenie ma nieruchomość.

Warto pamiętać, że jeśli sprzedający działkę odmawia dostępu do księgi wieczystej, to powinien być dla nas znak ostrzegawczy. Podczas kupna nieruchomości do rejestru powinniśmy zajrzeć dwa razy – przed zawarciem umowy przedwstępnej oraz podczas właściwej umowy kupna. Upewnienie się, że w księdze zapisane zostały wszystkie należne zmiany, może uchronić nas od przyszłych problemów.

Gdzie można sprawdzić księgę wieczystą?

Zdjęcie

Czym Jest Księga Wieczysta W Jakich Sytuacjach Będzie Ci Potrzebna F578bdb, NEWSFIN

Księgi wieczyste możemy bez problemu przeglądać przez internet /123RF/PICSEL

Od 2003 roku w Polsce prowadzona jest informatyzacja ksiąg wieczystych. Rejestry, które do tej pory były prowadzone pisemnie, były systematycznie wprowadzane do sieci. Natomiast nowe księgi były od zakładane i aktualizowane w formie elektronicznej. W 2015 roku wszystkie papierowe księgi zostały zastąpione przez nowy system informatyczny.

Publiczny system dostępowy, dzięki któremu obecnie odczytanie ksiąg wieczystych jest dużo prostsze niż kiedyś, uruchomiony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Przeglądanie ksiąg jest całkowicie darmowe i możliwe dla każdego.

Księgi wieczyste można nie tylko przeglądać, ale także złożyć wniosek o ich odpis, wyciąg z ksiąg lub zaświadczenie o ich zamknięciu. Niestety za te opcje będziemy już musieli zapłacić.

Aby dostać się do danej księgi wieczystej, należy znać jej numer oraz cyfrę kontrolną. To unikalny identyfikator księgi, który można uzyskać przez skontaktowanie się z wydziałem ksiąg wieczystych sądu rejonowego właściwego dla danego miejsca.

Zobacz także:

„The Guardian”: Fatalna polityka mieszkaniowa pogrążyła Szwecję

Jak tanio wynająć kamper na 7 dni? Cena nie zwala z nóg

Świadectwo energetyczne a wynajem mieszkania. Kara za brak dokumentu

Wideo Odtwarzacz wideo wymaga uruchomienia obsługi JavaScript w przeglądarce. „Wydarzenia”: Szansa na pierwsze własne mieszkanie. Rusza program Bezpieczny Kredyt Polsat News

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *