Czeka nas podwyżka stawek za ubezpieczenie OC? Musimy wdrożyć unijne prawo

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który podniesie maksymalną kwotę, jaką poszkodowany może uzyskać po wypadku w ramach odszkodowania OC. Propozycja resortu wynika z obowiązku, jaki ciąży na Polsce w związku z wdrożeniem unijnej dyrektywy. Jednocześnie nowe kwoty mają być blisko trzykrotnie wyższe od obecnych limitów. Zdjęcie

Czeka Nas Podwyzka Stawek Za Ubezpieczenie Oc Musimy Wdrozyc Unijne Prawo D5562e4, NEWSFIN

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy, który podniesie maksymalną kwotę, jaką poszkodowany może uzyskać po wypadku w ramach odszkodowania OC /123RF/PICSEL Reklama

Zmianę wysokości minimalnych sum gwarancyjnych w obowiązkowym ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zakłada projekt ustawy o ubezpieczeniach, którego założenia zostały opublikowane w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt przygotowało Ministerstwo Finansów. 

Nowa wysokość limitów w ubezpieczeniach OC. Waloryzacji domaga się UE

Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Projekt nowelizacji został przygotowany w związku z implementacją dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. 

Reklama

Dyrektywa określa minimalne wysokości sumy gwarancyjnej na poziomie: 6,450 mln euro w wypadku szkody na osobie w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych lub 1,3 mln euro w odniesieniu do jednej osoby poszkodowanej. Ponadto dla szkody majątkowej, w odniesieniu do jednego wypadku bez względu na liczbę osób poszkodowanych, wysokość sumy gwarancyjnej określono na 1,3 mln euro. 

Jak podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, po dniu 11 grudnia 2009 r., w przypadku szkód na osobie minimalna suma gwarancyjna wynosiła równowartość 2,5 mln euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych, a w przypadku szkód na mieniu – równowartość 500 tys. euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych. 

Przyjęcie limitów wskazanych w unijnej dyrektywnie oznaczać będzie blisko trzykrotną podwyżkę od obecnych progów. A to może znaleźć odzwierciedlenie w cenie ubezpieczenia OC, które w Polsce jest obowiązkowe. 

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *