Co robić z grzejnikami w lecie? Należy wystrzegać się tego błędu

Choć temperatura w kwietniu w wielu regionach Polski obniżyła się do tego stopnia, że trzeba było posiłkować się kaloryferami, tak wydaję się jednak, że sezon grzewczy już ostatecznie za nami. A to oznacza, że trzeba zadbać o te urządzenia przed następną zimą. A w szczególności należy unikać jednego błędu, który popełnia wielu mieszkańców naszego kraju. Zdjęcie

Co Robic Z Grzejnikami W Lecie Nalezy Wystrzegac Sie Tego Bledu 82a5345, NEWSFIN

Skręcani grzejnika po zimie to popularny błąd /123RF/PICSEL Reklama

Czas wiosny, szczególnie tej ciepłej, to moment, w którym wielu z nas zakręca kaloryfery już na dobre. A jak wskazuje Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bełchatowie, takie zachowanie można uznać za dość popularny błąd. 

To popularny błąd. Tak powinno się przygotować grzejniki na lato

Wydaję się, że po zakończonym sezonie grzewczym zakręcanie grzejników to coś naturalnego. Jak się okazuje, ustawienie zaworu na zerze może przyczynić do zapowietrzenia grzejników, co po włączenia systemu w czasie pierwszych spadków temperatury może zakończyć się awarią.

Jak wskazuje bełchatowskie przedsiębiorstwo, głowicę termostatyczną należy na okres letni ustawić na maksymalną wartość. To może ułatwić pracę kaloryferów w jesienią i zimą. Należy dodać, że do tej rady powinni się stosować mieszkańcy nieruchomości podłączonych pod miejski system ciepłowniczy. 

Reklama

Ważnym jest też, aby utrzymywać grzejniki w czystości. To wiążę się z koniecznością ich mycia przez cały rok, w czym najlepiej sprawdzi się ściereczka z mikrofibry. Trudniej dostępne miejsca można natomiast wyczyścić odkurzaczem. 

Jedna rzecz tej zimy będzie trudna do uniknięcia. Chodzi o podwyżki cen gazu

I choć można zadbać o sprzęt dostarczający ciepła w domu, tak jednego nie uda się uniknąć. Rachunki za gaz od połowy roku będą wyższe. Według informacji przekazanych przez PGNiG, podwyżki od połowy roku wyniosą ok. 45 proc. 

W praktyce ma to oznaczać, że z obecnej stawki, która wynosi 24,62 gr/kWh brutto, cena wzrośnie do 35,79 gr/kWh za gaz wysokometanowy grupy E. Podobnie wzrośnie cennik gazu zaazotowaego, który kosztuje obecnie 24,62 gr/kWh, natomiast od połowy roku podrożeje do 35,79 gr/kWh brutto. 

Rozwiń

Eksperci nie wykluczają, że Urząd Regulacji Energetyki zdecyduje się na obniżenie taryf na gaz. To oznaczałoby, w dużym uproszczeniu, wzrost cen, ale w nieco mniejszej skali, bo w okolicach 15-20 procent.

Źródło

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *